SÖKE OVASINDA OLAĞANÜSTÜ DURUM

Pamuk ambarı olarak bilinen Söke Ovasında pamuk ekimi çalışmaları büyük bir hızla devam ediyor. Üretici pamuk tohumunu bir an önce toprakla buluşturmak için gece gündüz çalışıyor. Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke Ovasında pamuk ekiminin yüzde 25’nin tamamlandığını belirterek, bunun tarihi bir rekor olduğunu ve gerçekten olağan üstü bir sezon yaşadıklarını söyledi.

M. Kemal Kocabaş, geçmiş yıllarda Nisan ayının 25’lerinde ekilen pamukların çak erkenci sayıldığını belirterek “Nisan’ın 20’sinden sonra pamuk ekimi yapılıyordu. Ancak toprak tohumun çimlenmesi için gerekli sıcaklığı ulaşılamadığı için çimlenme sıkıntıları yaşanıyordu. Onun için üretici pamuk ekimine Mayıs ayı başında başlıyordu. Mayıs ayının ilk yarısı bile erkenci ekim için çok iyi bir tarihti.

Ancak bu sene olağan üstü bir durumla karşılaştık. Şu anda Söke Ovasının yüzde 25’inde pamuk ekimi tamamlanmış durumda. Nisan ayı sonunda Söke Ovasında pamuk ekiminin yüzde 70’si tamamlanacağını söyleyebilirim. Bunun bazı nedenleri var. Bu sene Söke Ovası taşkın altında kalmadı. Şubat ve mart aylarında az yağmur yağdı. En önemlisi de hava sıcaklığı. Şubat ayında, Nisan-Mayıs aylarındaki sıcaklığı yaşadık. Şubat ayında sıcaklıklar 20 derecenin üzerine çıktı. Aynı şekilde Mart ayında da sıcaklıklar yüksek seyretti. Şubat mart aylarında mevsim normallerinin üzerinde devam eden hava sıcaklıkları nedeniyle toprak tava geldi. Toprak tava geldiyse ekmek zorundayız. Çünkü tavın kaçması üreticiyi zor durumda bırakır.”dedi.

Nisan ayındaki sıcaklıklarında mevsim normallerinin çak üzerinde seyrettiğini söyleyen Kocabaş “Şu günlerde Nisan ayı sıcaklıklarına biz Mayıs ayının 10’undan sonra yaşıyorduk. Gece gündüz arasındaki sıcaklık farkları da iyice azaldı. Yani pamuk ekimi için çok uygun bir dönem yaşıyoruz. Söke Ovasında Nisan ayının 23’ünde pamuk ekiminin yüzde 25’inin tamamlanması tarihi bir rekordur. Ben böyle bir yıl hatırlamıyorum. Nisan ayı içinde pamuk ekimleri oluyordu ama eken çiftçi sayısı iki elin parmaklarını geçmiyordu. Pamuk üreticisi 24 saat tarlada ve ekimlerini sürdürüyor. Pamuğu çıkaran üretici sayısı çok fazla. Bu gidişle mayıs ayında pamuk çabası başlayacak.”dedi.

Söke Ovasında yaşanan bu olağanüstü durumun kendisini tedirgin ettiğini söyleyen Kocabaş “İnşallah önümüzdeki günlerde hava şartları düzgün gider. Mevsimler karıştı. Mayıs Haziran aylarında yağacak olan yağmur pamuk üreticisini çok zor durumda bırakır.”dedi.

Kocabaş, taşkın bölgesi olarak bilinen Burunköy, Akçakaya Pamukçular ve Nalbantlar ovalarında tarla hazırlıklarının başladığını belirterek, önümüzdeki günlerde bu bölgelerde de pamuk ekiminin başlayacağını söyledi. Kocabaş, erken pamuk ekiminin önümüzdeki günlerde pamuk fidelerindeki gelişimi nasıl etkileyeceğini merak ettiğini sözlerine ekledi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.