SÖKE ŞEHİR STADYUMUNDA 23 NİSAN ÇOŞKUSU

Söke’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları kapsamında ilk törende cumartesi günü saat 08.30’da Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtına çelenk konulması ile başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Ünat Aydın Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk anıtına çelenk koydu. Saygı duruşu ve istiklal Marşı söylendi. Resmi çelenk koyma töreninin ardından siyasi partiler ve bazı sivil toplum kuruluşları Atatürk anıtına çelenk koydular.

Cumhuriyet Meydanındaki çelenk koyma töreninin ardından Söke ilçe stadyumundaki kutlama programına geçildi. Stadyumdaki törene İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Garnizon Komutan Kurmay Albay Erol Akman eşleri ile birlikte katıldılar. Bunun yanında resmi kurum ve kuruluş temsilcileri, askeri erkan, öğretmen ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı.

Törenler saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Milli Eğitim Müdürü Ünat Aydın’ın yapmasıyla başladı. Ünat Aydın konuşmasında birlik ve beraberliğin sağlanmasında çocukların önemini vurguladı. Ünat Aydın kodnuşmasında “Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 96. yıl dönümünde 23 Nisan UFlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında bir araya gelmiş olmanın sevinci ve mutluluğu içersindeyiz. Milletlerin tarihlerinde öyle anlar vardır ki kışları bahar olur, dertlerine derman olunur, hastalıkları iyi olur, atları yeniden şahlanır, umutsuzlukları umut olur kısacası makus tarihleri yerle bir olur. 23 Nisan işte böyle bir andır, böyle bir tarihtir.

Makus tarihin umuda dönüştürülmesi öyle sıradan bir durum değildir. Bunun için vatanına tarifsiz bir tutku ile gönül verenlerin gayreti, gayreti, azmi, kararlılığı, bir beraber olma arzusu gerekir. Öle kolay değildir kışın bahara dönüşmesi. Bunun için milletlerin vatanını ve milletini sevmesi gerekir. Öyle kolay değildir yeniden şahlanış. Bunun için tarihinin hiçbir döneminde esaret zinciri vurulmamış bir milletin bağımsızlık tutkusu gerekir. Millet olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde kurtuluş mücadelesini verip 23 Nisan 1920’de TBMM’yi açarak yeni bir sayfa açtık. Bu sayfayı siz çocuklara armağan edildi.”dedi.

Ünat Aydın’ın konuşmasının ardından öğrenciler Melike Merve Turan ve Eren Yel  şiir okudular.  23 Nisan Ulusal egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde 100. Yıl Atatürk İlkokulu 100 kişiden oluşan halk oyunları ekibi ile gösterilerini sundu. 100 kişi ile oynanan zeybek oyunu büyük beğeni topladı.  Törende Sökespor ve Doğa Spor Kulübü Jimnastik gösterileri büyük alkış aldı. Bu sene farklı bir uygulamada  öğrenci gruplarının geleneksel oyunlardan halat çekme yarışması ise heyecan yarattı. Kemalpaşa İlkokulu ritim grubunun gösterisi beğeni izlenirken; Doğa Ortaokulu’nun misafiri olarak Söke’de konuk olan Bulgaristanlı öğrencilerin halk oyunları gösterisi de Söke’deki kutlamalara ayrı renk kattı. Söke’deki 23 Nisan töreni çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin Söke Belediyesi bandosu eşliğinde geçişi ile son buldu.

OKULLARDA TÖRENLER

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenleri okullarda da yapıldı. Söke merkez okullarındaki törenler saat 13.00’te başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaların arkasında hazırlanan ront, skeç, şiir, oyunlar gösterildi. Okullardaki törenleri izlemeye gelen ailelerin çocuklardan daha heyecanlı oldukları görüldü. Özellikle ana sınıfı ve birinci sınıf öğrencilerinin velileri çocuklarının gösterilerini çekmek için birbirleri ile yarıştılar.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.