YAĞMURUN FATURASI AĞIR OLACAK


Geçtiğimiz hafta yağan yağmurlar sonucunda risk altındaki 100 bin dekar pamuk ekili alandan 

en az 40 bin dekarı bozulacak.

Söke Ovası’nda geçtiğimiz hafta içinde meydana gelen yağmurlar sonucunda  zararın beklenenden daha fazla olacağı belirtildi. Özellikle Söke, Bağarası, Özbaşı arasında kalan bölgede daha fazla etkili olan yağmurlar sonucunda 100 bin dekar pamuk ekili alanın bozulma riski olduğu açıklanmıştı. Yağmurun üzerinden 1 hafta gibi bir süre geçmesine rağmen üreticinin tamamı henüz daha tarlaya girmiş değil.

Söke Ziraat Odası Meclis Üyesi Pamukçular Mahalle Muhtarı Mustafa Tanyeri, gün geçtikçe pamuk ekili alanlarda yağmurun faturasının giderek ağırlaşmaya başladığını belirterek “Yağmurdan sonra pamuk üreticisi yavaş yavaş tarlaya girmeye başladı. Şu anda araziler yaş olduğu için girilemeyen yerlerde var. Yağmurlar sonucunda Söke Ovasında 100 bin dekar pamuk ekili alanın bozulma riski altında olduğunu söylemiştik. Bu 100 bin dekar pamuk ekili alanın en az 40 bin dekarı bozulacak. Üreticiler zaten pamuğu bozmaya başladılar. Tarlaya kaymak kıran çekiyoruz. Kaymakla birlikte pamuklarda kopuyor. Pamuklar yeni ekilmesi nedeniyle çimlenen pamuk fideleri kurumaya başladı. Pamukların gelişimi durdu. Benim arazilerimde yağmurdan zarar gördü. Kaymak kıran çektik. Ancak pamuk fideleri gelişmiyor. Bozmaktan başka çarem yok. Ben de pamuk ekili arazileri bozacağım ve tekrar ekeceğim. Pamuğu erken ektik diye seviniyorduk. Yağmurlar nedeniyle erken pamuk ekimi sevincimiz kursağımızda kaldı.

40 bin dekar alan kesin bozulacak. İnşallah bozulacak alan daha da artmaz. 40 bin dekarlık alan pamuk ekili alanın yüzde 15’i demektir. Bir kg. pamuk tohumu 10 TL. Üreticinin ekstra olarak sadece tohuma vereceği para 1 milyon TL. yi geçecek. Bunun mazotunu ve diğer giderlerini hesapladığımızda rakam çok daha fazla artacaktır. Üretici bunu diğer ihtiyaçlarından kısarak yapacak.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.