KARACAHAYIT GÖLETİ SONBAHAR YAĞIŞLARINI BEKLİYOR

Söke Karacahayıt Mahallesi üst kısmında yapılan 2 km2 alanda su tutacak olan Karacahayıt Göleti’nin inşaatının yüzde 95’i tamamlanırken, artık sonbahar yağışları ile su tutmayı bekliyor. Göletin büyüklük bakımından baraj sınırlarını zorladığı belirtilirken, 2500 dönüm Karacahayıt Ovası’nın kapalı drenaj yöntemiyle sulanacağı ve böylece bölgenin üretim örtüsünün değişeceği belirtildi.

Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Kemal Kocabaş, Karacahayıt Göleti inşaatının son durumunu görmek amacıyla gölete bir basın turu düzenledi. Basın turuna DSİ teknik elemanları da eşlik etti. Kargın Çayı üzerinde inşaatı süren gölet hakkında bilgiler verdi. Kargın Çayının kışın yağışlar sonucunda taşkın verdiğini söyleyen Kocabaş, geçmiş yıllarda bu taşkınlar nedeniyle bölge halkının mağdur olduğunu söyledi. Kocabaş Karacahayıt Göletin’nin DSİ’nin Söke’ye yaptığı yatırımlar arasında önemli yer tuttuğunu belirterek “Aydın İl Özel İdaresi kapanmadan önce Söke’ye iki adet gölet kazandırdı. Şu anda Çavdar Göleti Çavdar halkına hizmet ediyor. Biz Söke Ziraat Odası olarak göletlerin bölge için önemini sürekli gündeme getiriyoruz. Bir yerde su varsa üretim vardır, hayat vardır. Eğer bir yerde su yoksa ne üretim vardır ne de hayat vardır. Çavdar Göleti Çavdar’da bitki örtüsünü değiştirdi. Aslanyaylası’na da bir gölet yapıldı. Ancak bu gölet 2 yıldır su tutmasına rağmen şebekesi yapılmadığı için tarımsal sulamada kullanılamıyor.

Aslanyaylası Göleti 100 bin m3, Çavdar Göleti 350 bin m3 su tutma kapasitesine sahip. Ancak Karacahayıt Göleti 1 milyon 350 bin metreküp su tutma kapasitesi ile neredeyle küçük bir baraj büyüklüğünde. Karacahayıt Göleti’nin inşaatı yaklaşık 2,5 yıldır sürüyor. İnşaatın yüzde 95 yapımı tamamlandı. Artık son bahar yağmurları ile su tutmayı bekliyor. Barajın alanı çok geniş. Şu anda kapalı sulama şebekesi yapılıyor. Karacahayıt Ovası yaklaşık 2500 dönüm. Bu 2500 dönüm arazi kapalı sistemde sulanacak. Kapalı sistemle sulama yapıldığı için su çok temiz olacak. Karacahayıt köylüleri organik tarıma yönelecek. Menderes nehrinin kirli suları ile sulama yapılmadığından organik tarımın koşullarına daha rahat uyum sağlayabilecekler. Bölgede sebze ve meyve üretimi önem kazanacak. Bunun anlamı bölgedeki insanların geliri artacak.”dedi.

Karacahayıt Göletinin yapılmasıyla birlikte Karacahayıt Ovası’nın taşkınlardan kurtulacağını söyleyen Kocabaş, “Gölet havayı yumuşatacak, bunun yanında nem artacak. Nemin artmasıyla yağışlar düzenli olacak. Çevredeki zeytin ağaçları her yıl ürün vermeye başlayacak ve bölgenin iklimi değişecek. Kargın Çayının daha üst kısmına Didim ve Çevresinin içme suyu ihtiyacını karşılayacak olan Beşparmak Barajı yapılması gerekiyor. Bu barajında bir an önce yapılmasını istiyoruz. Beşparmak Barajı ile birlikte yağış düzeni daha fazla sağlanacak. Bu bölgede ekonomi canlanacak, refah düzeyi yükselecek, yaşam standartları artacaktır.

Ben Karacahayıt Göleti’nin yapılmasındaki katkıları nedeniyle başta Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu’na, Aydın milletvekillerine, DSİ Genel Müdürlüğü ve 21. Bölge Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum. Bir daha söylemekte yarar var, Karacahayıt Göleti normal bir gölet değil, baraj limitlerini zorlayan bir gölettir.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.