SÖKE’DE MUHTARLAR İLK DEFA GÜNLERİNİ KUTLAMANIN HEYECANINI YAŞADI

Söke’de dün 19 Ekim Muhtarlar Gününün birincisi kutlanırken, kutlamalara 49 mahalle muhtarından 30’unun katıldığı görüldü. Uzak dış mahallelerden gelen bazı muhtarlar çelenk törenine yetişemedikleri dikkat çekti.  Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen Muhtarlar günü kutlama törenine Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke İlçe Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü, SGK Müdürü, Tapu Müdürünün yanı sıra bazı daire müdürleri ile Söke Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk’ün yanı sıra mahalle muhtarları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşının ardından Atatürk Anıtına Muhtarlar Derneği Çelengi sunuldu ve istiklal marşımız söylendi. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, Türk Devlet geleneğinde muhtarlığın 1829 tarihinden itibaren var olduğunu belirterek “ Muhtarlar halk ile devlet arasında köprü vazifesi gören en önemli makamlardan biridir. Yönetim anlayışında vatandaşların devlete ihtiyacı olduğunda çalacakları ilk kapı muhtarlıklardır. Muhtarların zor ve kısıtlı imkanlarla yürüttükleri fedakarca hizmetlerin karşılığı manevi haz olsa da son dönemde yapılan iyileştirmelerin artarak devam etmesi devletimizin kendilerine verdiği önemi göstermektedir. Bugün bizim için önemli bir gündür. 1829’dan beri ilk defa Muhtarlar gününü kutluyoruz. Böyle bir günde Kaymakamımız ve diğer yetkililer bize yalnız bırakmadılar Muhtarlar günü ilan edilmesi nedeniyle başta “Cumhurbaşkanımıza ve gazi meclisimize olmak üzere grubu bulunan tüm siyasi partilerimize teşekkür ederiz”dedi. Söke Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa Öztürk, muhtarların ekonomik ve çalışma yönünden sıkıntılarının bulunduğunu dile getirerek “Dile getirmek istediğim ilk sorun Büyükşehir yasası ile birlikte köy tüzel kişiliğinin ortadan kalmasıdır. Yasadan önce köy bekçisi muhtar tarafından görevlendirilirdi. Yasa, köyü mahalleye dönüştürmüş olsa bile köy köylük gereksinimlerini terk etmemiştir. Ekili alanlar korumasız kalmıştır. Ekili alanların korumasız kalmasından dolayı gördüğü zararlar vatandaşlar arasında sürekli yükselen bir gerilime sebep olmuştur. İkinci bir sorun ise muhtarların aylıklarında ne kadar bir iyileştirme olsa da sosyal güvenlik primlerini muhtarların kendilerinin yatırmasıdır. Birçok muhtar bu primi yatıramamakta, sosyal güvenlikten yararlanamamaktadır. Diğer bir başka sorun ise muhtarlık görevinin sona ermesinden sonraki süreçte silah ruhsatına para ödenmesidir. Bu sorunlarımızın çözümü için değerli milletvekillerimizin katkısını bekliyoruz” diye konuştu

KAYMAKAMA ZİYARET

Muhtarlar Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardından Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’nu ziyaret ettiler. Kaymakam Kurtbeyoğlu 19 Ekim Muhtarlar Günü olması nedeniyle muhtarların kendilerine ifade edebilecekleri bir günlerinin olduğunu belirterek “Sizler önemli ve ciddi işler yapıyorsunuz. Kurumlarla vatandaşlar arasında sizler köprüsünüz. Muhtarlar toplumun önderleridir. Mahalle muhtarlığı tam tanımlanmadı. Belediye meclis toplantılarına katılın ve sorunlarınızı o toplantılarda dile getirin. Cumhuriyet Bayramı ve diğer bayramlara katılın. Sizlerin her türlü programda yer almasını diliyorum. Geçen yıl gidemediğim mahallelere bu yıl gideceğim.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.