SÖKE NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

Geçtiğimiz yıllarda birkaç pilot ilde başlayan yeni nüfus cüzdanı verilmesi uygulamasına 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren tüm yurt genelinde başlanacağı belirtilirken, Söke Nüfus Müdürlüğünün yeni nüfus cüzdanları ile ilgili tüm hazırlıklarını tamamladığı ve 2 Ocaktan itibaren yeni cüzdanları vermeye başlayacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre geçtiğimiz günlerde Söke Nüfus Müdürlüğü’nde sistemle ilgili bir deneme çalışmasının yapıldığı bilgisi verildi. Nüfus Müdürlüğü personeline uygulanan denem sonucunda sistemin eksiksiz olarak çalıştığı öğrenildi. Akıllı nüfus cüdanı olarak adlandırılan yeni kimliklerin uygulamanın yürürlüğe gireceği 2 Ocak tarihinden itibaren vatandaşlara yeni kimlikleri verilecek. Yeni kimlik için vatandaştan bir adet biyometrik fotoğraf istenecek. Bu fotoğraf bilgisayarda taranıp tekrar vatandaşa geri verilecek.

EHLİYET SİSTEMİ

UYGULANACAK

İlgililerden edinilen bilgiye göre yeni kimlik kartları uygulamasının sürücü belgelerinin yenilenmesindeki süreç izlenecek. Vatandaş bir adet geometrik fotoğraf ve 15 TL.lik nüfus cüzdanı ücreti makbuzu ile Söke İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvuracaklar. Ellerindeki mevcut nüfus cüzdanı ve geometrik fotoğrafları başvurularını yapacaklar. Burada geometrik fotoğraf bilgisayarda taranacak. Vatandaşların bilgileri sisteme işlenecek. Kimliği doğrulayan parmak izleri alınacak. Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 10 gün içinde yeni kimlik kartları vatandaşın adreslerine gönderilecek. Yeni nüfus cüzdanları ehliyet boyutunda olacak. Başkaları tarafından kullanılamayacak. Sahtesi yapılamayacak.

Söke’de pek çok kişi yeni nüfus cüzdanlarını merakla bekliyor. Şu ana kadar pek çok kişi eskiyen nüfus cüzdanlarını yeniletmedikleri görüldü. Yeni nüfus cüzdanlarının yenilenmeye başlamasıyla özellikle fotoğrafçıların işlerinin yoğunlaşması bekleniyor.

Paylaş

İlgili haberler

  1. Avatar
    S. Yenipazar
    Ara 15, 2016 - 05:06 PM

    geometrik değil biyometrik!

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.