BAĞARASI YOLU ÜZERİNDEKİ VATANDAŞLAR ENDİŞELİ

Söke Milas Çevre yolunda düzenleme çalışmaları devam ediyor. Asfaltlama çalışmalarının büyük bölümü sonlandırılırken, önümüzdeki günlerde kavşak düzenlemeleri yapılacak. Şu anda Yenidoğan, Cezaevi, Sanayi sitesi ve Bağarası kavşaklarında düzenleme çalışmaları başlatıldı. Özellikle Bağarası kavşağının ışıksız akıllı kavşak olması nedeniyle trafik akışı kesintisiz sağlanacak.

Bu durum Konyalılar mevkii olarak bilinen Bağarası yolu üzerinde yaşayan vatandaşları endişelendiriyor. Çevre yolunun 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş olarak hizmete gireceği şeklinde duyumlar aldıklarını söyleyen mahalle sakinleri, eğer üst geçit yapılmazsa yaya olarak çevre yolundan geçmelerinin neredeyse imkansız olduğunu söylediler. Bağarası Yolu üzerinde oturan vatandaşlardan Salih Ekiner “Bizler Bağarası Yolu üzerinde oturuyoruz. Bulunduğumuz bölgede okul yok. Bundan dolayı çocuklarımız Ali Rıza Efendi ilk/ortaokuluna Behiye Hanım Ortaokuluna veya Vakıfbank ilkokuluna gidiyorlar.   Gerek Garnizon kavşağında, gerek Eski Özbaşı yolu kavşağında, gerekse Bağarası kavşağında trafik ışıkları olduğu için çevre yolunda trafik hareketi sinyalizasyon kapsamında duruyordu. Bizde yayalara geçiş hakkı verildiği anlarda çevre olundan gelip gidiyorduk. Ancak yeni sistemde kavşakların bölge Trafik istasyonu önündeki gibi akıllı kavşak olacağı, bunun yanında çevre yolu düzenleme çalışmasını yürüten firma yetkilileri ile yaptığımız görüşmelerde yolun 3 gidiş, 3 geliş olmak üzere 6 şeride çıkarılacağı şeklinde bilgiler veriliyor.

Bu durumda Bağarası kavşağı altında bulunan bizlerin çevre yolundan geçmemiz imkansız hale gelecek. Yaya olarak geçmeye kalktığımızda büyük bir risk almış olacağız. Bu güne kadar çevre yolundan Söke merkeze veya Söke merkezden yaşadığımız Bağarası yolu altındaki konutlarımıza giderken kaza tehlikeleri atlattık. Çevre yolunun düzenlenmesi ile birlikte tehlike daha da artacak. Çevre yolu üzerinde yayalar için en az 3 tane geçit yapılmasını istiyoruz. Çevre yolu artık yerleşim yerinin içinde kaldı. Hem Kuşadası, hem de Milas çevre yollarının yapılma amacı şehirler arası araç trafiğini Söke yerleşim yeri dışına çıkarmaktı. Söke büyüdü ve çevre yolları şehrin içinde kaldı. Bu bölgede bahçe konutları ile birlikte yaklaşık 2 bin kişi yaşıyor. Çocuklar okula gelip gidiyor. Bu durum göz önüne alınarak yeterli sayıda yaya geçitleri yapılmasını istiyoruz.”dedi.

Yenicami Mahalle Muhtarı Hüseyin Yörük yaptığı açıklamada Konyalılar bölgesi olarak bilinen Bağarası kavşağı altında yaşayan vatandaşların sıkıntıları bulunduğunu belirterek “Burada yaşayan insanlar genelde ekonomik geliri çok düşük olan insanlar. Bundan dolayı genelde şehir içi toplu taşıma aracı kullanmıyorlar. Yaya gelip gidiyorlar. Çevre yolunda zaman zaman trafik kazaları yaşandı. Riski en aza indirmek için yaya geçitleri yapılmalıdır. Yıllardır çevre yolu üzerine yaya geçitleri istiyoruz. Ne yazık ki bir türlü yapılmadı. Şimdi risk daha da artacak. Çevre düzenlemeleri ile birlikte buraya yaya geçitlerinin yapılması hayati önem taşıyor. Çevre yolu şehir yerleşim alanı içinde kaldı. Bölgede yaşayan vatandaşlar haklı. Bende sorunu defalarca sizlerin aracılığı ile gündeme getirdim. Duyarsız kalındı. Geçit yapılmazsa sıkıntı büyüyecek.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.