SÖKE BELEDİYESİ’NİN YAPTIĞI İTİRAZ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ’NDE RED EDİLDİ

Çerçioğlu: Ben olduğum sürece hiç kimse Söke halkının evini, barkını, dükkanını yıkamaz.

Büyükşehir Belediye Meclisinin  Sökeli üyelerinin de itirazın reddi için oy verdikleri, Söke Belediye Başkanının da oylamada çekimser kaldığı öğrenildi.

İsmail ERAVCI -ÖZEL-

Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 1/5000 Ölçekli Söke Nazım İmar Planı Revizyonuna Söke Belediyesi tarafından yapılan itiraz dün Aydın Büyükşehir Belediye Meclisinde red edildi. Söke Belediyesinin yaptığı itirazın büyük bölümünü cadde genişletmeleri olduğu için mecliste red edildi.  Büyükşehir Belediye Meclisinin  Sökeli üyelerinin de itirazın reddi için oy verdikleri öğrenilirken Söke Belediye Başkanının oylamada çekimser kaldığı öğrenildi.

Günlerdir Söke kamuoyunun merakla beklediği 1/5000 ölçekli Söke İlçesi Kent Merkezi ve Çevresi Nazım İmar Planı Revizyonu 17 Kasım 2016 tarihinde askıya çıktı. Askı sürecinin son gününde Söke Belediyesi itirazını 7 ana başlıkta toplayıp Büyükşehir Belediyesine gönderdi. Belediye Başkan Yardımcısı Mine Aşçı, imzasıyla yapılan itiraz dün görüşüldü. Söke Belediyesinin itirazı oy çokluğu ile reddedildi.

Dün saat 16.00’da yapılan Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında 170 hektarlık alanda yapılan itirazın ana fikrinin yol genişliği olduğu gerekçesiyle red edildi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı hazırlama görevinin Büyükşehir Belediyesinde olduğunu belirterek“ 1/5000 ölçekli plan hazırlamak ilçe belediyelerinin görevi değil. Söke Belediyesi 1/5000 ölçekli plan hazırlayamaz. Başta Albayrak Caddesi üzerinde olmak üzere yıkılmak istenen yüzlerce bina var. Albayrak Caddesi genişletilecek deniyor. Burada 18 uygulaması yapılacak deniyor. Burada 18 uygulaması yapılabilir mi?. Bize sunduğunuz yerde Pazar yeri var. Siz Pazar yerini yıkıp yerine ticaret alanı yapmak istiyorsunuz. Burada 2-3 yıllık binalar var. Tarihi dokular var. Söke’de trafik sorunu var diye bu binaları yıkmak istiyorsunuz. Avrupa’da tarihi doku korunuyor. Yeni yerleşim alanları yaratılıyor. 1500 dönümlük yeni bir alanı imara açtık. Buraları 7-8 kat verdik. Bu işin olacağı yok. Kamulaştırma için ne paramız ne de bütçemiz var. Siz vatandaşın evini barkını yıkacaksınız. Ben olduğum sürece hiç kimse Söke halkının evini, barkını, dükkanını yıkamaz.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.