“SÖKE’DE BİR İLK GERÇEKLEŞTİ”


Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığıínda 
İstihdam ve Kalkınma Konulu toplantı yapıldı.

Kurtbeyoğlu: Çözebileceğimiz sorunları işbirliği içinde çözmek, burada çözemiyorsak çözecek makamlara bu konuları ileteceğiz.

 

Söke İlçe Kaymakamlığı 2017 yılının ilk ‘İstihdam ve Kalkınma’ konulu toplantısını dün saat 14.00’te Söke Kaymakamlığı toplantı salonunda gerçekleştirildi. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığında yapılan toplantıda 2017 yılında yapılması planlanan yatırımlar ele alındı. Bu arada OSB’deki gelinen son durum ile ilgili bilgi verildi.

Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu’nun başkanlık yatığı toplantıya SGK Söke Müdürü Recayi Sani Balçıoğlu, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, TAYEM yetkilileri, OSB yöneticileri, Söke Esnaf Odası başkanları Ahmet Tokmakoğlu, İbrahim Çallıoğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Karataş, Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal, Başkanları, sektörel kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı. Toplantıda Söke’nin ekonomisi, yapılan ve yapılacak olan yatırımlar masaya yatırıldı.

Söke İlçe Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, toplantının başında yaptığı konuşmada, İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla değişik sektör ve alanlarda toplantılar yaptıklarını belirterek, bu kapsamda esasen il çapında yapılması gereken kalkınma, yatırım ve istihdam konulu bir toplantının ilçe çapında yapılmasını da uygun gördüklerini söyledi.

Kaymakam Kurtbeyoğlu açılış konuşmasında; “Toplantıda yapılacak yatırımlar ve istihdamın arttırılması noktasında öneriler ile eleştirileri alarak, sonunda oluşacak değerlendirme raporunu ilde yapılacak olan yatırım ve istihdam konulu toplantıya ulaştırmak istiyoruz. Eğer var ise çözebileceğimiz sorunları işbirliği içinde çözmek, burada çözemiyorsak çözecek makamlara bu konuları ileteceğiz. Bugüne kadar şüphesiz çok şey yapıldı. Şüphesiz birçok kişi taş üstüne taş, emek koydu. Bunların üzerine ne yapabilirizi tartışmak istiyoruz. Kısa, orta ve uzun vadeli olarak ilçemizin gelecek programını planlamak durumundayız. Aksi takdirde kendiliğinde oluşan bazı konuların gerisinde kalıyoruz ki, bu da bize başta konut, sağlık, eğitim ve asayiş sorunları olarak dönüyor” dedi.

Toplantıda merkezi idarenin yürüttüğü ve devam eden yatırımlarla ilgili bilgiler verildi, Söke Organize Sanayi Bölgesi (OSB)’ndeki son durum, tarım sektöründeki desteklemeler aktarıldı. OSB hakkındaki bilgiler aktaran Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu 1758 dekar arazinin kamulaştırıldığını belirterek “1,1 milyon ton yollar için dolgu malzemesi kullanıldı. 2017 yılı OSB için alt yapı yatırımlarının yılı olacak. Bu sene alt yapı için 16 milyon TL. yatırım yapılacak. Şu anda Söke OSB’de 26 tane yatırımcı var. Söke OSB’de çalışan sayısı bugün itibariyle 440 kişi istihdam edilmiş durumda. Söke OSB’de yatırımlar tamamlandığında 4500 kişiye istihdam sağlanmış olacak. 5 yatırımcı firmanın 2017 yılındaki toplam yatırımı 2014 milyon TL. Söke OSB’deki tüm yatırım 1 milyar TL.ye geçecek.”dedi.

Ardından katılımcılar söz alarak Söke ile ilgili talep, öneri ve sorunları dile getirdi

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.