ZEYTİNYAĞI PRİM ÖDEMELERİ ŞUBAT AYINA SARKTI


İsmail ERAVCI -ÖZEL-

Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, zeytinyağı prim ödemelerinin Şubat ayına sarktığı bilgisini vererek faturalarda sorun olması nedeniyle böyle bir durumun ortaya çıktığını söyledi. Zeytin üreticisinin sabırsızlıkla primlerin ödenmesini beklediğini söyleyen Kocabaş, bazı üreticilerin prim alamama riski bulunduğunu da belirtti.

Dün saat 14.30’da Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu toplantısından sonra açıklamalarda bulunan M. Kemal Kocabaş “Ülke olarak zor bir dönemden geçiyoruz. Pamukta fiyat iyi. Ancak maliyetin yükseldiğini de göz önünde bulundurduğumuzda risk artıyor. Bizim en büyük sıkıntımız yüksek maliyetlerle üretim yapmak. Bugün (dün) Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünde saat 16.00’da Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon kurulu toplantısı yapacağız. Bu toplantıda gündemimizdeki konulardan biri dolar kurunun yükselmesiyle birlikte maliyetlerin yükselmesi olacak. Şunun da bilinmesinde yarar var. Yüksek maliyet üreticiye iflasa sürükleyecek önemli bir faktör.”dedi.

Zeytin üreticisinin zeytinyağı prim ödemelerini sabırsızla beklediğini söyleyen M. Kemal Kocabaş “Zeytin üretiminin ağırlıklı olduğu mahalle muhtarlarından hemen her gün zeytinyağı primlerinin ne zaman ödeneceği ile ilgili telefon alıyorum. Muhtarlarımızdan gelen yoğun istek üzerine TBMM Tarım Komisyonu Sözcüsü olan AK Parti Aydın Milletvekilimiz Mehmet Erdem’e konuyu sordum. Sayın vekilimiz Zeytinyağı primlerinde ödeme geçikmesinin FETÖ soruşturmasından kaynaklandığını söyledi. Bazı firmaların FETÖ’ya zeytinyağı primleri üzerinden para aktarıldığı şeklinde şüpheler olması nedeniyle ödemelerin geçiktiğini söyledi. Dosyalar üzerinde incelemeler sürdüğünü söyledi. Bazı üreticilerin prim alamama durumu var. Milletvekilimiz Mehmet Erdem incelemelerin bitmesi durumunda ödemelerin şubat ayı içinde yapılabileceğini söyledi. Biliyor ki zeytin üreticisi zor durumda. Primlerin bir an önce ödenmesini sabırsızlıkla bekliyorlar. Zeytinyağı üreticilerimiz biraz daha sabretsinler. İnceleme kısa zamanda biteceğine inanıyoruz.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.