MESLEKİ EĞİTİM VE İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI YAPILDI


İsmail ERAVCI

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu Başkanlığında dün saat 11.00’de Mesleki Eğitim ve İşbirliği toplantısı yapıldı. Söke Kaymakamlığı Toplantı Salonunda yapılan toplantı yaklaşık 2 saat sürerken, Mesleki eğitim konusunda kurul üyeleri görüşlerini açıkladılar.

Toplantının başında Mesleki eğitim ve işbirliği konusunda alınacak önlemler gündeme getirildi. Sorunların görüşülmesi sırasında, işbirliğini artırmak, paydaşları bir araya getirmek, eşgüdüm sağlamak, sektörlerle işbirliği yapmak, teçhizat temini, staj alanları, alanda çalışma, mesleki rehberlik çalışması, mesleki ve sportif yarışmalar, verimlilik projesi, ahilik konusunda destek almak, atölye ve laboratuar, işbaşı eğitimi, sektörle işbirliği yapmak, sektörle işbirliği yaparak başarıyı artırmak gibi konular konuşuldu.

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu başkanlığında yapılan toplantıya, İşkur Müdürünün yanı sıra Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin müdürleri,Ziraat Odası, Ticaret Borsası, esnaf odası başkanlarının yanı sıra Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesi, Söke Ağız ve Diş Sağlığı merkezi yetkilileri, bazı yatırımcı kuruluşların temsilcileri katıldılar.

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu toplantının başında yaptığı konuşmada, katılımın az olduğunu belirterek “Bu toplantımızın amacı mesleki ve teknik liselerde mevcut bölümlerin yeterli olup olmadığı, gereksiz bölümlerin kaldırılması, bunun yanında gerekli bölümlerin çoğaltılması gibi konular var. Mesleki ve Teknik liseleri gerektiği şekilde tanıtabiliyor muyuz. Tanıtım ve istihdam alanlarında yeterli miyiz şeklinde konular olacak.”dedi.

Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal yaptığı konuşmada “Burada görüş sağlayacağız. Mesleki ve Teknik liseler kanayan bir yara. Bana göre meslek liselerine giden öğrenciler sektöre daha erken katılması gerekiyor. Örneğin meslek lisesi 1. sınıfına giden öğrenci ilk yıl haftada bir gün, ikinci yıl 2 gün, 3. yıl 3 gün staja gitmelidir. Böylece iş hayatına daha çabuk adapte olabilirler. Böylece öğrenciler iş hayatından sıkılmazlar. Öğrenciler hem işi bilir hem de ayak bağı olmalarının önüne geçilir. Stajyer öğrenci alan işyerleri desteklenmelidir. Endüstri Meslek Liselerinde tarıma yönelik mekanizasyon bölümleri açılmalıdır. Su kaynakları sikıntılı. Tarımsal otomasyon sistemleri kurulmalıdır. Pamuk üretimi tekrar artacak. Çırçır fabrikaları için çırçır ustalarına ihtiyaç var.Ben Mesleki ve Teknik liselerimizde tarımsal ayağımızın eksik olduğunu görüyorum. Mesleki eğitimin içine OSB girmelidir.”dedi.

Toplantıda diğer sektörlerin temsilcileri de söz alırken toplantı sonunda konuşan Kaymakam Kurtbeyoğlu “Meslek Lisesi müdürlerimiz beklemesin. Harekete geçin. Mezun öğrencilerinizle irtibatı koparmayın. Öğrenciye kesinlikle senden bir şey olmaz demeyin. Sektörden ve aileden gelecek destek sizlerin desteğinin yarısıdır. Moral, motivasyon ve algıyı değiştirmek sizin elinizde. Toplantının sonuçlarını kurul üyeleri ile paylaşın.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.