SÖKE SİVİL TOPLUM PLATFORMU UZUN BİR ARADAN SONRA TOPLANDI


İsmail ERAVCI

Söke’de uzun süredir varlığını sürdüren Söke Sivil Toplum Platformu 2017 yılının ilk toplantısını önceki gün yaptı. Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nin ev sahipliğini yaptığı toplantıya AK Parti Söke İlçe Başkanı Fatih Gürer, CHP Söke İlçe Başkanı Hüseyin Gündüz, MHP Söke İlçe Başkanı Veysel Öztürk, misafir olarak katılırken, Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal, Söke Ticaret Odası Başkanı Haluk Kutlay, SÖGİAD başkanı Bilal Ülker, Demirciler ve Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu, Marangozlar Odası Başkanı Murat Elgin, Lokantacılar Odası Başkanı Mehmet Gül, Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Samed Can, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı İbrahim Çallıoğlu ve bu odaların yönetim kurulu üyeleri katıldılar.

Aynı zamanda Söke Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanlığını sürdüren Söke Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Refik Karataş’ın dönem sözcülüğünü yaptığı toplantıda Söke Sağlık Yüksekokulu’nun durumu, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nin eğitim öğretime başlaması ve Söke Çevre yolu düzenleme çalışmaları kapsamında Sanayi kavşağının kaldırılmaması ve Aydın Büyükşehir ile Söke’nin ilişkilerinin düzeltilmesi konuları görüldü. Toplantıda alınan karar gereği mart ayı toplantının ev sahipliğini Söke Ziraat Odası yapması kararlaştırılırken, bundan sonraki toplantılara Söke’deki esnaf odalarının tamamının davet edilmesi ve katılmaları konusunda da karar alındı.

Söke Sivil Toplum kuruluşları Platformunun üzerinde en fazla durdukları konuların başında ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’ın Söke’ye karşı hasmane bir tutum içinde olduğu belirtilerek, Söke Sağlık Yüksekokulu’nun 2016-2017 eğitim öğretim yılında yeni kayıt öğrenci almadığı, bunun Söke Sağlık Yüksekokulu’nun kademeli olarak kapatılması anlamına geldiğini söyleyen platform üyeleri ayrıca Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Binası inşaatının bitmesine rağmen, okulun önümüzdeki yıl öğrenci alıp almayacağının belirsiz olduğunu söylediler. Platform üyeleri bu konuda AK Parti İlçe Başkanı Fatih Gürer’den yardım istediler. Bunun üzerine Fatih Gürer, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan’a toplu ziyaret edilmesini önerdi. Fatih Gürer, AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş aracılığı ile randevu alınması görevini üzerine alırken, Büyükşehir Belediyesi’nin Söke’ye yatırım yapmadığını belirterek, sivil toplum kuruluşlarının aynı hassasiyeti Büyükşehir Belediye Başkanı hakkında da göstermelerini istedi. Görevlerinden birinin Söke’deki sivil toplum kuruluşları ile bürokrasi arasında köprü vazifesi olduğunu söyleyen Fatih Gürer, Rektör Cavit Bircan’la milletvekilimiz Mustafa Savaş kanalıyla önümüzdeki hafta içinde randevu alacağız. Konunun çözülmesini sağlayacağız.”dedi.

Söke Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Büyükşehir tarafından Söke’ye yeterli yatırım yapılmadığını ve bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşme yapılması konusunda görüş birliğine varıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’ndan alınacak randevu işini CHP Söke İlçe başkanı Hüseyin Gündüz üstlendi.

Sivil toplum kuruluşları platformunun  üzerinde durduğu diğer bir konu Söke Milas çevre yolunda yapılacak olan kavşakların yerleri ile ilgili oldu. Başta Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Demirciler ve Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Ahmet Tokmakoğlu, Söke Şoför ve Otomobilciler Odası Başkanı Refik Karataş, Söke Sanayi Sitesi kavşağının kaldırılması ile çevre yolunda trafik yükünün artacağını, özellikle traktör, pamuk toplama makineleri gibi iş makinelerinin çevre yolunu kullanarak eski Özbaşı yoluna girmeyecekleri belirtilerek, sanayi kavşağının kaldırılmamasını, gerekirse Çimento Fabrikası önünde olduğu gibi alt veya üst geçit yapılmasının uygun olacağını söylediler. Sivil toplum kuruluşları üyelerinin bu taleplerini not alan AK Parti İlçe Başkanı Fatih Gürer sorunu Karayolları Bölge Müdürlüğüne ileteceğini söyledi.

Söke Sivil Toplum kuruluşları Platformu dönem sözcüsü Refik Karataş, amaçlarının Söke’ye hizmet olduğunu belirterek “Burada 39. toplantımızı yapıyoruz. Siyasi parti ilçe başkanlarımızda bu toplantımıza teşrif ettiler. Güzel bir toplantı oldu. Buradaki herkes kendi sorunları için değil, Söke’nin sorunlarının çözülmesi için toplanmıştır. Katılım sağlayan herkese teşekkür ediyorum.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.