SÖKE’DE ÇIRÇIR İŞLETMECİLERİ SEKTÖRÜN SORUNLARINI GÖRÜŞTÜ


İsmail ERAVCI

Çırçır İşletmecileri “Söke pamuğu ile Ege bölgesinin diğer illerinde üretilen pamukların satışlarında, Söke pamuğunun aleyhinde fiyat oluşmaktadır

Söke Ticaret Borsası üyesi Pamuk Çırçır fabrikası işletmecileri Borsa Konferans  Salonu’nda toplanarak başta piyasa ve pazarlama olmak üzere sektörün sorunlarını değerlendirerek çözüm yollarını görüştüler.

Toplantı  sonucunda açıklanan bildiride şu görüşlere yer verildi “Son zamanlarda Güneydoğu Anadolu Pamuğu ile Söke pamuğu arasında fiyat farkının kalmadığı görülmektedir. Halbuki Söke pamuğunun kalitesi ülkemiz ve dünya ölçeğinde tescillidir. Ayrıca Söke pamuğu ile Ege bölgesinin diğer illerinde üretilen pamukların satışlarında, Söke pamuğunun aleyhinde fiyat oluşmaktadır. Söke’de faaliyet gösteren pamuk çırçır fabrikaları kapasite ve teknik yönden gelişmiş durumda olup,  2016 hasat sezonu iklim yönünden de çok olumlu geçmiştir. Söke Ticaret Borsası pamuk test laboratuarı sonuçları da Söke Pamuğunun kalitesini göstermektedir.

İzmir Ticaret Borsası’nda pamuk alıcılarının bu hususu dikkate alarak Söke pamuğuna hak ettiği değeri vermelerini bekliyoruz.

Mevcut durumdan rahatsız olan Sökeli pamuk çırçır işletmecileri ve üreticileri sürekli olarak alternatif satış kanallarının bulunması ve yeni satış sistemlerinin oluşturulması konusunda taleplerini dile getirmektedirler”

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.