ATATÜRK MAHALLESİ PAZARYERİ DÜZENLENSİN


İsmail ERAVCI

Söke Atatürk Mahallesi Ticaret Meslek Lisesi yanında bulunan Pazar yerinin düzenlenmesini isteyen vatandaşlar özellikle Pazar yeri çatısında bulunan eternitlerin yıprandığı belirtilerek, bunların değiştirilmesini istediler.

Konuyla ilgili şikayetlerini dile getiren vatandaşlar “Atatürk Mahallesinde bulunan Pazar yerinin çatısında bulunan eternitler iyice yıpranmış durumda. Eternitler güneş ve yağmur nedeniyle çatlamış, kırılmış, delinmiş durumdalar. Çevreye rüzgarın etkisiyle asbest tozları dağılıyor. Asbest kanserojen madde. Eternitler artık tüm özelliklerini yitirdiği içir rüzgar ve güneşin etkisiyle çevreye asbest tozu yayıyor. Söke Belediyesinin bir an önce Pazar yeri üzerindeki eternit malzemeleri kaldırmasını istiyoruz.

Bilindiği gibi Asbest konusunda uzman bir firma yaptığı tahliller sonucunda Koyuncuoğlu Pasajı üzerinde bulunan eternitlerde yoğun miktarda asbest lifi tespit etti. Atatürk Mahallesindeki Pazar yeri üzerindeki eternitlerde de aynı durum söz konusu.

Söke’nin rüzgarı meşhurdur. Yazın sıcaklarla birlikte rüzgar asbest lifleri içeren tozları çevreye yayıyor. Bizler bu asbestli tozları soluyoruz. Son yıllarda kanser vakaları iyice arttı. Akciğer kanserleri arttı. Söke Belediyesi Koyuncuoğlu Pasajının yıkımı sırasında asbest konusunu dikkate almadı. Şimdi aynı durum Atatürk Mahallesi Pazar yeri üzerindeki eternitler için geçerli. Sağlığımız tehlikede. Asbest kalıntıları insan sağlığını 10 ile 20 yıl arasında etkiliyor. Bu durumda çocuklarımızın sağlığı tehlikede. Söke Belediye yönetimi bu eternitleri bir an önce kaldırsın.”dediler.

Paylaş

İlgili haberler

Bir yanıt

Bir yorum bırak
 1. Avatar
  Cemal Baskaya
  Mar 01, 2017 - 11:21 PM

  Merhaba, bildiğiniz gibi yıkımdan önce Asbest tehlikesi var mı kontrol edilmelidir. Mesela oluklu çatılar Asbest içerebilir, bunun dışında birçok yalıtım malzemesi Asbest içerebilir. Asbest içeren tüm malzemeler uzmanlar tarafından dikkatlice sökülmeli ve uzaklaştırılmalıdır. Konu hakkında danışabilirsiniz.
  Saygılarımla,
  Cemal Başkaya,
  Asbest Söküm Uzmanı,
  bilgi@uzmanasbest.com

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.