ZİRAAT ODALARI İL KOORDİNASYON TOPLANTISINA SÖKE EV SAHİPLİĞİ YAPTI

İsmail ERAVCI

Aydın Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulunun Mart ayı toplantısı Cuma günü saat 16.00’da Söke Ziraat Odası ev sahipliğinde yapıldı. Söke Ziraat Odası toplantı mekanı için Söke’nin en otantik ve tarihi mekanlarından biri olarak bilinen eski Doğanbey Köyü’nü seçti. Toplantı Söke’nin denize kıyısı olan, tarihi M.Ö. 7. yüzyıla dayanan, tarihi Rum evlerinin bulunduğu ve Dilek Yarımadası Milli Parkı içinde yer alan Eski Doğanbey köyünde yapıldı.

Eski Doğanbey Köyü’nde yapılan toplantıya Germencik Belediye Başkanı Ümmet Akın, Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Söke Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Seyit Yıldız ile Aydın’daki Ziraat Odaları başkanları katıldı. Toplantıyla ilgili gazeteniz Yeni Söke’ye bilgiler veren Söke Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kocabaş “Bizim için bölge önemliydi. Bizde Bölgenin bakir kalan alanlarından biri olan Doğanbey’i gündeme getirmek için koordiansyon kurulu toplantısını Doğanbey Köyünde gerçekleştirme kararı aldık. Doğanbey ve Dilek yarımadası Milli Parkını ülke ve tüm dünyaya tanıtmayı amaçladık. Buradaki bitki örtüsü, hayvan çeşitliliği, tarım ve denizi ile ülkenin en temiz en nadide yerlerinden birisi. Burada yetişen ürünlerde kendisi kadar organik. Bu niyetle toplantımızı Doğanbey’de yaptık. Gördük ki başta Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Fuat Fikret Aktaş olmak üzere bir çok oda başkanımızın böyle bir yerden haberleri bile yokmuş. İlk defa buraya gelmişler. Bu açıdan toplantı bizim açımızdan ve bölgenin tanıtımı açısından çok verimli geçti.” dedi.

Koordinasyon toplantısında önemli kararlarda alındığını söyleyen Kocabaş “Aydın ilindeki tarımın sorunları gündeme geldi. Bizim gündemimizde birinci sorun Avşar ve Karacahayıt Mahallelerinde tapulu yerlerin 50-60 yıl önce köy senetleriyle alınıp satılmasından doğan sıkıntının çözümü vardı. Çünkü bundan dolayı bu bölgedeki üreticilerimiz hiçbir tarımsal destekten yararlanamıyordu. Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürümüz Fuat Fikret Aktaş bu sorunun çözümü için bir yol bulduğunu söyledi. Önümüzdeki günlerde bu konuda müjdeli haberler olacak.

Bunun yanında en büyük sıkıntılardan biri yaban domuzlarıyla ilgili sıkıntılar. Doğanbey tarafında domuzlar genç zeytin fidanlarına büyük zarar veriyor. Bu yaban domuzlarını vurmakla çözülmüyor. Biz bahçelerin etrafına güneş enerjisinden elde edilen telle çevirmesi projesinde yapılacak yatırımın devlet destekleri için alınması konusunda çalışma yapma kararı alındı.

Bunun yanında jeotermal enerjinin seracılıkla ve konutların ısıtmasında kullanılması için çalışma yapma kararı alındı. Yani Jeotermal enerjinin daha yaygın kullanılması konusunda koordinasyon kurulu olarak karar alındı.”dedi.  Toplantının ardından katılımcılar Karina bölgesinde gerçekleşen yemeğe geçti.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.