BUGÜN 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ


İsmail ERAVCI

Bugün 8 Mart Dünya kadınlar günü. Geçmiş yıllara göre daha sade etkinliklerle kutlanacak olan kadınlar günü nedeniyle dün Söke Kent Konseyi Kadın Meclisi bir açıklama yaptı. Kadın Meclisi adına açıklamayı yapan Muradiye Akçavlı, eğer bir milletin kadınları güçlü ise o milletin güçlü olduğunu söyledi.

Dünya kadınlar Gününün ilk olarak gündeme 1800’lü yıllarda geldiğini belirten Muradiye Akçavlı “8 Mart 1857 yılında ABD’nin New York kentinde bir tekstil fabrikasında çalışan kadınların erkeklerle eşit iş yapmalarına rağmen eşit ücret alamamaları nedeniyle insanlık dışı çalışma şartlarının düzeltilmesi için başlattıkları grevde fabrikada çıkartılan yangın sonucu yanarak can vermişlerdir. Birlemiş Milletler Örgütünün kadınlara ayrımcılığa dikkat çekmek için 18 Mart 1975 ‘te 8 Mart gününü tüm dünya kadınları için “Dünya Kadınlar Günü” ilan etmesiyle sonuçlanmıştır. 8 Mart tüm dünya kadınlarının eşitlik, özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gündür.

Yılın sadece bir günü kadınları hatırlamak onların aile ve toplum üzerindeki değerlerini ön plana çıkartmakla, kadınların hakları ödenmiş olmaz. Kadınların eğitim, sağlık, siyaset ve toplumun her alanında özgür ve aktif olarak görev almalarına fırsat verilmelidir.

Atatürk çağdaş bir düşüncenin ürünü olan sözleri ile kadının toplumdaki yerini tanımlamıştır.  Atatürk Cumhuriyet’in ilanından 9 Ay önce Şubat 1923’te şöyle demiştir. ‘Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun bir organı faaliyette bulunurken diğer bir organı işlemezse, sosyal toplum felçlidir.’ Atatürk Çağdaş bir düşüncenin ürünü olan bu sözleriyle kadının toplumdaki yerini tanımlamıştır. Daha uygar sağlıklı bir toplum ve Dünya barışı için kadınlara her zaman çok büyük ihtiyaç vardır. Kadınlara verilmiş olan bu güne saygı duymalı ve onlara sadece bir günde değil her zaman gereken değeri vermeliyiz. Eğer bir milletin kadınları güçlüyse o millette güçlüdür. Tüm kadınlarımız en üst seviyelere layıktır. Sosyal ekonomik hayatın her alanında fedakârlık gösteren ve rol üstlenen kadınlarımıza hak ettikleri değeri vermeliyiz.”dedi.

Kadın Meclisi başkanı Güler Nalbant, 8 Mart tarihinde başka etkinlikleri olmayacağını belirterek, sergilerinin açık kalacağını söyledi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.