ÇEVRE KİRLİLİĞİ CAN ALIYOR


İsmail ERAVCI

Her yıl Mart ayında, Afrika’dan binlerce km. yol katederek ülkemize gelen leyleklerin önemli üreme ve beslenme alanlarından biri Büyük Menderes Havzası’nda çevre kirliliği nedeniyle öldükleri belirtildi. Yeni gelen leyleklerin yuva tamiratlarında üzücü bir olaylarla karşılaşıldı. Yuvasına getirdiği iplere takılan bir leylek, iplerden kurtulmaya çalışırken, dengesini kaybedip, yuvadan düşerek boğazına takılan ip nedeniyle boğularak yaşamını yitirdiği belirtildi.

Dünyaya gelecek yavrularına yumuşak ortam sağlamak isteyen leylekler, çevreye gelişigüzel atılan naylon saman ipleri, gübre çuvalları, naylon ve plastik atıkları yuvalarına getirdiklerini söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü “

Yerleşim yerlerine uzak olan yuvalara bakıldığında, yuvaların tertemiz oldukları, insan yaşamına yakın yerlerdeki yuvalarda ise tamamen çöplerle dolu olduğu görülmektedir.

Getirmesi kolay olan geniş hacimli atıkları yuvaya yerleştiren leylekler, aslında ne kadar tehlikeli bir iş yaptıklarından habersizdir. Hayvancılığın yoğun yapıldığı kırsal kesimde kullanılan samanlar, naylon iplerle bağlanmakta, samanlar çözüldüğü zaman iplerin doğaya atıldığı gözlenmektedir. Yuvaya getirilen bu naylon ipler yüzünden, her yıl onlarca leylek yaşamını yitirmekte ve birçoğu da bacaklarını kaybetmektedir.”dedi.

Bu ip kazaları leylek yuvaları yüksekte olduğundan geçmiş yıllarda pek bilinmediğini söyleyen Bahattin Sürücü “Yavru leyleklerin halkalama çalışmaları başlamasıyla birlikte yuvalara çıkıldığından birçok dramatik görüntülerle karşılaşılmaktadır. Naylon iplerin yavruların boynuna dolanması halinde ölümler yaşanmakta, ayaklarına dolanması halinde sıkarak kangrene çevirdiği görülmektedir. Sadece halkalama yapılan yuvalara bakıldığından, yüzlerce yuva olduğu düşünüldüğünde, diğer yuvalarda neler olduğu bilinmemektedir.”dedi

Çiftçiler de artık leyleklerin kendilerine yardım ettiğini, para verip aldıkları zirai ilaçların yok ettiği danaburnu vb. gibi birçok zararlı böceği leyleklerin tükettiğini öğrendiğini söyleyen Sürücü “ Önümüzdeki aylarda leyleklerin yavruları yumurtadan çıkacak, ebeveynleri onları besleyip büyütmeye çalışacak, ancak çevre kirliliği yüzünden kaç leylek yavrusu ölecek ya da sakat kalacak ne yazık ki bilinmemektedir. Herhangi bir kaza yaşamadan büyüyen yavrular ebeveynleriyle birlikte Afrika’ya uzun bir yolculuğa çıkacaklar. Üreme dönemi geldiğinde tekrar ülkemize gelecekler. Onların yavruları da çevre kirliliğinden etkilenecek ve içlerinden yaşamını yitirenler ya da sakat kalanlar olacaktır.

Yörede yaşayan yaşlı insanlar; eski yıllarda bu tür vakaların görülmediğini, eskiden balyalarda taşınan samanların günümüzde teknolojinin gelişimiyle birlikte naylon iplere sarılarak paket haline getirildiğini, çözülen paketlerden çıkarılan naylon iplerin gelişigüzel çevreye atıldığını, geçmiş yıllarda kullandıkları bez torba ve fileleri artık unuttuklarını, bunun yerine verilen naylon poşetlerin kullanıldıktan sonra doğaya atıldığını, gübre çuvallarının işi bittiğinde çevreye bırakıldığını, bu nedenle her yerin çöplerle dolu olduğunu, bu durumun da leylek gibi canlıları olumsuz etkilediğini söylediler. Leyleklerin nesillerini sürdürebilmesi için çevre kirliğinin önüne geçilmesi ve yaşam alanları olan sulak alanların korunması için çalışmalarımız sürdürülmektedir.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.