SÖKE’DE HAVA DESTEKLİ UYUŞTURUCU OPERASYONU


İsmail ERAVCI -ÖZEL

Aydın İl Jandarma Komutanlığınca uh-1 tipi helikopterler ve narkotik köpeklerinin de kullanıldığı uyuşturucu operasyonunda 5 zanlı tutuklandı.

Aydın İl Jandarma komutanlığı, uyuşturucu madde ile mücadele eylem planı çerçevesinde Söke merkezli ve 3 aylık süre içinde 5.’inci uyuşturucu madde kapsamlı planı faaliyet geçirdi ve 35 kişi gözaltına alındı.

Konuyla ilgili Aydın Valiliğinden edinilen bilgiye göre; planlı faaliyet kapsamında, Söke İlçe Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü narkotik köpeklerinin de kullanımıyla uyuşturucu satıcılığı yapan gençlerimizi zehire alıştıran ve okul çevrelerinde uyuşturucu satan suç şebekesine yönelik çalışmalar yapıldı.

Söke İlçe merkezli yaklaşık (3) ay süren araştırmalar neticesinde belirlenen (35) şüpheliye yönelik suç işlemek amacı ile örgüt kurmak suretiyle uyuşturucu madde imal ve ticareti ile silah mühimmat kaçakçılığı yapmak suçlarından operasyonlar düzenlendi. Yapılan operasyonda, Aydın Filo Komutanlığına bağlı uh-1 tipi helikopter de hava desteği sağladı. Ayrıca yapılan operasyonda “uçuk” ve “eğdi” isimli narkotik köpekleri de kullanıldı.

Aydın Valiliğinden yapılan açıklamada “Eş zamanlı operasyonda (21) Söke’den  21, Didim’den 7, Nazilliden 4, Kuşadası’ndan 3 olmak üzere toplam (35) şüpheliye yönelik olarak, belirlenen adreslerde arama yapılmıştır.

Yapılan operasyonda  (16) adet tabanca ve tabancalara ait şarjörü, (7) adet tabanca mermisi, (5) adet ruhsatsız av tüfeği, (5) adet av tüfeği fişeği, (45,47) gram metaamfetamin (kristal),(1.178,1) gram kubar esrar, (2.35) gram kokain, (24) adet extacy hap, (53) kök kenevir bitkisi, (25) adet kenevir tohumu, (11) adet uyuşturucu içiminde kullanılan aparat (bong), (3) adet hassas terazi, (2.460) tl. Para, (6) adet 1 dolarlık banknot, (2) adet cep telefonu, (1) adet ajanda, (14) adet sikke, (4) adet tarihi niteliği olan obje (baston,çivi,kül tablası ve heykel başı) ele geçirilmiştir.”denildi.

Operasyonla ilgili yapılan açıklamada ayrıca şu bilgilerde yer aldı. “Operasyonda uyuşturucu madde imal ve ticareti ile silah ve mühimmat kaçakçılığı suçunu işleyen (35) şüpheliden (18) şüpheli adli kontrol kararıyla serbest kalmış, (5) şüpheli adli makamlarca tutuklanarak cezaevine konulmuş,

(10) şüpheli gözaltı alınmış ve adreslerinde bulunamayan (2) şüphelinin yakalanmasına yönelik çalışmalara devam edilmektedir. Şüpheli şahısların  Söke ilçe jandarma komutanlığınca işlemlerinin bitmesine müteakip adli makamlara sevk edilecektir.

Aydın il jandarma komutanlığı sorumluluk bölgesinde halkın huzur ve mutluluğunu sağlamak maksadıyla, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden uyuşturucu tacirlerine yönelik olarak yapılan faaliyetlere devam edilecektir.”denildi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.