SÖKE TİCARET BORSASINDA ÇIRÇIRÇILARIN SORUNLARI KONUŞULDU


İsmail ERAVCI

Söke Ovasında pamuk üretimi sezonuna girerken, çırçır işletmelerinin sorunları görüşüldü. Toplantı Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal’ın açış konuşmasından sonra basına kapatıldı. Sezon öncesi sorunların masaya yatırıldığı bilgisi verildi.

Pamuk üreticileri ve çırçır fabrikalarının sorunlarının ele alındığı toplantıya Aydın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fuat Fikret Aktaş, Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı ve aynı zamanda İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz ile Söke’deki pamuk çırçır işletmeleri sahipleri katıldı . Bunun yanında Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden Fatma Güney, Cavit Paker, Aydın Çelik, Levent Karabeke, Gülten Erdem, Deniz Çetinkaya, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü’nden Süleyman Çiçek ve Volkan Derener katıldılar.

Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal toplantının açış konuşmasında, çırçır işletmelerinin sorunları ve sıkıntılarının ele alınacağını belirterek “Söke Ovası önemli bir pamuk ambarı. Söke’de pamuk herkesi ilgilendiriyor. Burada toplantımızın amacı pamuğun elyaf değerlerini yükseltmek. Şu anda tarlaya giriyoruz. Pamuğun üretim esnasında, tarla döneminde, çırçırlama hataları üzerinde duracağız. Buradaki sıkıntıları birebir ilgililerle görüşeceğiz. Pamuk dünyada önem kazanıyor. Toplantımızın bir bölümünde Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü uzmanları yeni pamuk çesitleri konusunda bilgi verecekler.”dedi.

Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünden Süleyman Çiçek, Nazilli Pamuk Araştırma enstitüsünün tohum ıslah çalışmalarının sürdüğünü belirterek “Piyasaya yeni pamuk tohumu çesitleri sunuyoruz. Yeni çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz sizlerin istediği kalitede pamuk tohumu üretmek ve bu yeni pamuk tohumlarını size tanıtmak. Tanıtım çalışmalarımız devam edecek.”dedi.

Piyasaya yeni sürdükleri ES-1pamuk tohumu hakkında bilgi veren Süleyman Çiçek “Bu çeşidimiz orta erkenci ve verim potansiyeli yüksek bir çeşidimiz. Günümüzde yılda 2 ürün alabilmek için üretici genelde erkenci tohumları tercih ediyor. Biz sizlere çok erkenci tohum çesitlerini tavsiye etmiyoruz. Orta erkenci çeşitler önemli. Lüle sarkması yok. Lüle sarkması olmaması Söke için önemli. Çünkü Söke’nin rüzgarı olduğu için lüle sarkmaları sıkıntı yaratıyor. Fazla boylanmıyor. Aşırı boylanma sıkıntısı yok. Makineli hasada uygun. Kütlü verimi 500 ile 600 kg. arasında ve randımanı 42-43 lerde.”dedi.

Daha sonra toplantı basına kapalı devam etti-

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.