PAMUK EKİMİ EGE BÖLGESİNDE 125 BİN DEKAR ARTTI


İsmail ERAVCI

Söke Tariş 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer, pamuk üreticisi için her şeyin çok iyi gittiğini belirterek, fiyatların yükselmesi ile birlikte Ege Bölgesinde pamuk ekim alanlarının geçen yıla göre 125 bin dekar arttığı bilgisine ulaştıklarını söyledi.

İsmail Özer konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Pamuk üreticisi son yılların en iyi sezonlarından birini geçiriyor. Şu ana kadar pamuk ekimleri sorunsuz şekilde devam ediyor. Söke Ovasında pamuk ekimi tamamlandı. Yani birinci ürün pamuk ekimleri tamamlandı. Geriye yem bitkilerinin yerleri ve buğday hasadı sonrasında ekilecek pamuklar kaldı. Geçen yıl Söke Ovasında 2,3, hatta 4 defa bozup eken üreticilerimiz vardı. Yani sıkıntılı bir dönem geçirmiştik. Ancak bu sene geçen yıl ki gibi pamuğu bozup tekrar eken üretici yok. Herkes tek defa da pamuğunu çıkardı. Pamukların gelişimi de                              şu ana kadar çok iyi.”dedi.

Pamuk fiyatlarının şu anda 8 TL.’nin üzerine çıktığını söyleyen Başkan İsmail Özer “Son yıllarda pamuk üretiminden kaçmış çiftçiler tekrar pamuk üretimine yöneldiler. Söke’de pamuk alanlarında artış yok. Zaten Söke’nin her tarafı pamuk. Söke Ovasında pamuğun en kötü gittiği yıllarda bile yüzde 85’in üzerinde pamuk ekimi yapılıyordu. Bu sene Ege Bölgesinde pamuk alanları yükseliyor. Tohum firmalarından ilk aldığımız bilgilere göre geçen yıla göre Ege Bölgesinde pamuk ekili alanlar 125 bin dekar artmış durumda. Eğer hükümet Milli Tarım Politikasını hayata geçirirse daha fazla artış olacaktır.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.