PAMUK STOKLARI AZALDI

İsmail Eravcı-ÖZEL

Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal, pamuk fiyatlarının seyrinden son derece memnun olduklarını belirterek, fiyatların 8 TL.’nin üzerine çıkmasıyla pamuk ekim alanlarının yüzde 25 oranında arttığını söyledi.

Pamuk fiyatlarının önümüzdeki günlerde küçük dalgalanmalar dışında bir hareketlenmenin olacağını tahmin etmediklerini söyleyen Salih Deniz Günal “2016 yılında pamuk hasadının tamamlanması ile birlikte pamuk fiyatları yukarıya doğru bir tırmanış gösterdi. Bu tırmanış devam ediyor. Hasat dönemine kadar fiyatların bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü pamuk stokları azalmış durumda. Stoklar azaldığı için bu durum fiyatlar üzerinde bir baskı yapıyor. Bu durumda fiyatlar yükselme trendini koruyor.

Şu anda geçen yıl meydana gelen yağışlar, mevsimdeki anormal değişimler ve tohumdan kaynaklanan sıkıntılar nedeniyle erime ve çimlenme sıkıntıları yaşanmıştı. Bundan dolayı pamuk üreticileri tarlalarını 3-4  defa bozup ekmek zorunda kaldılar. Bu durum ister istemez maliyetlerin çok yükselmesine neden oldu. Ancak bu sene hava şartları pamuk ekimleri için çok uygun gitti. Üreticiler tek defa ekimle pamuklarını çıkardılar. Bundan dolayı üretici ekstra maliyet külfetiyle karşılaşmadı. Bunun yanında pek çok üretici yeni tohum ekme  makineleri kullanarak tohumların daha sağlıklı yüzeye çıkmalarını sağladı. Pamuk gelişimleri çok iyi. Bunun rekolteye yansımasını bekliyoruz.”dedi

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.