TASARI GERİ ÇEKİLSİN


İsmail ERAVCI

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”  3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanuna kapsamına alarak çok çok önemli 3 maddenin değiştirilmesi içeren tasarının geri çekilmesi istendi. Bu amaçla zeytin üreticileri ve örgütleri Başbakan Binali Yıldırım’a mektup gönderiyorlar.

Söke’den de zeytinciler Başbakan Binali Yıldırıma gönderdikleri mektupta AK Parti döneminde  Ülkemiz zeytinciliğinin sizlerle güçlendiği 100 milyon ağaçtan 170 milyon ağaca ulaşıldığı belirtilerek, tasarının kanunlaşması durumunda bütün bu gelişmelerin yok olabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Zeytin üreticileri tarafından Başbakan Binali Yıldırım’a mektupta mektup gönderdiklerini söyleyen Akçakaya Mahalle Muhtarı Nihat Gölcük mektupta yer verilen görüşleri şöyle açıkladı.“

Sayın Başbakanımız,

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca hazırlanan ve yasalaştırılması için 17 Mayıs 2017 tarihinde tarafınızca Gazi Meclisimize sevk edilen “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”  3573 sayılı Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanunu da kapsamına alarak çok önemli 3 maddenin değiştirilmesini içermektedir.

Bu kanun tasarısı hazırlanırken Sektörümüzün görüşü sorulmadığı gibi Salı günü başlıyan Komisyon Toplantılarında da Sayın Bakanımız Faruk Özlü Bey başta olmak üzere Komisyon üyeleri ile yaptığımız görüşmelerden de yeterli sonucu alamadık.

Sayın Başbakanımız,

Ülkemiz zeytinciliği sizlerle güçlendi, 100 milyon ağaçtan 170 milyon ağaca sizin desteklerinizle ulaştık. 2023 Dünya ikinciliği hedefimiz var. Bu hedefe hızla yaklaşıyoruz. Ancak bu tasarı içindeki 4. Madde tüm bu gelişmeleri bir anda yok edebilecek hususlar içermektedir. Ülkemiz açısından büyük önem taşıyan bu maddelerin söz konusu tasarıdan geri çekilmesi gerekmektedir. Sektörle birlikte, tamamının ortak görüşü ile zeytincilik yasasının  AB’de olduğu gibi bütüncül bir yaklaşımla ele alınarak hem zeytini koruyan ve hem de ülkemizin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde  hazırlanmasını bir kez  daha hatırlatmak isteriz. Bu konu milli bir konudur. TBMM Genel Kurul’unda daha önce yaptığınız gibi şimdi ve son kez zeytincilikle ilgili maddeleri tasarıdan çıkartılmasını sağlayabilirsiniz. Bu talep tüm zeytincilerin ortak ve yegane isteğidir.

Zeytinciliğin ilgili maddenin tasarıdan çıkarılacağı hususunda tarafınıza duyduğumuz güven ve inançla saygılarımızı sunarız.”

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.