HAFTANIN YORUMU – SIKINTILAR NE ZAMAN AZALACAK?

MUSTAFA ULUÇAY

MUSTAFA ULUÇAY

Şehirde, şehirleşmede sıkıntılarımız var, dağda zeytin bahçelerimize ulaşmakta sıkıntılarımız var, yağmurlar yağdığında ovada, dağdan gelen derelerin düzensizliğinde tarlalarımız sular içinde kalıyor, mahsullerimizden yana sıkıntılarımız var. Yıllardır bunlarla ilgili şikayetlerimizi dile getiriyoruz. Ne yazık ki, hiç birinde gerektiği gibi rahata ulaşamadık. Bu işlerle ilgililerimiz, yetkililerimiz ve tabi siyasi iktidarlarımız hep vaat ederler ve bazende buralarda bir süre görünürler, sonra yine eski yerlerine dönerler ve bu sıkıntılarda böyle hep devam edip gider. Bu sıkıntıların son bulması belki tam olarak mümkün olmayabilir, ama ne zaman azalacak diye merak ediyoruz. Geçen haftaki sağanak yağışlar, mevzi-mevzi de olsa, yoğun olan muhitlerde yine sıkıntılara sebep oldu. Dağlardan gelen derelerdeki sular, yine sel olup ekili alanları bastı ve birçok pamuk tarlası sular içinde kaldı. Hatta bazı yerleşim alanlarında evler ve iş yerleri de selden nasibini aldı. Evet, güzel Söke’mizin bahtını açamadık, güzelliğine-güzellik katamadık. Her gelen birçok sözler verdi yapıp-etme adına, ama kâm alıp gitti. Söke şehircilik açısından birçok eksiği ile feryadına devam ediyor. Belki en önemlisi cadde ve sokaklarının yetersizliğinden ve bakımsızlığından ve birde arabaların çokluğundan trafik sıkıntısı gerilimi hergün arttırmaktadır. Rahatlatıcı olarak yapılan herhangi bir şey! Yok. Sıkıntılara devam!..

PARKE TAŞI SEKİYATI VE TAŞ DÖŞEME MEDENİYETİSakın ha! Mahallelerde sokak ve caddelere döşenen parke taşlarına karşı olduğum anlaşılmasın. Asla ve kat’a! Böyle bir hizmete karşı durmak akıl Kârı mı? Tabi ki değil. Lakin, yapılan döşemelerde problem var. Döşenirken seviye güzel, ama çok az bir zaman sonra çökmeler başlıyor. Bazı yerlerde bu çökmeler öyle bir kötü oluyor ki, bir tarafta çöken parke taşları, çöktüğü yerde kaybolurken, diğerleride yanlardan yukarıya doğru fırlamış. Bunun en belirgin yerlerinden biri Çeltikçi Mahallesi Uyguntüzel okulunun arkasındaki sokaktadır. Her yıl yapılır ve en kısa zamanda bozulur. Neden burası dikkate alınmıyor? Niçin burada ciddi bir çalışma yapılmıyor? Belli ki, bu zeminde bir problem var, oynak bir zemin, ağır tonajlı bir kamyon geçti mi yol hemen bozuluyor. Yani uzun lafın kısası, ben yaptım demekle iş bitmiyor! Evet, şimdiye kadar hep Söke Çayı’nın kokusundan şikayet ediyorduk, şimdi ona Yenikent Mahalle deresi de ilave oldu. Temizlendi biraz düzene girdi derken, bu dereye bırakılan kanalizasyon sularının kokuları çevre sakinlerini rahatsız etmeye başlamış. Fevzipaşa Mahalle deresine bir şey demeye ise dilimiz varmıyor. Bazı şehirlerde dereler ve çaylar yapılan düzenlemelerle insanların mesire yerleri haline getiriliyor. Buralara insanlar sabah kahvaltısı yapmaya, çoluk-çocuk eylenip vakit geçimeye gidiyor. Biz ise, çayımızın ve derelerimizin yanından geçmeye çekiniyoruz. Ondan sonrada çalışkan ve başarılı belediye başkanlarımızdan bahsediyoruz. Hadi cadde ve sokakları genişletmek yok, birçok problemi var, ya dereler ve çayların, ilgililerin el atmasını engelleyen ne gibi problemleri var? Hani meşhur bir fıkra vardır, düğününde gelinin oynaması gerekir, ama gelin oynamak istemiyor, hadi kalk gelin hanım oyna diyorlar. Gelin hanım yerim dar diyor, yer açarlar, bu sefer de yenim dar diyor. Aynen bunun gibi bizim idarecilermizde sadece mazeret üretiyorlar.

YOKSA  GERİYE Mİ  GİDİYORUZ? Geçen hafta bahsetmiştik, Şehir Planlayıcısı Uzmanı Sayın Şule Tuntaş, Söke Havaalanı Prejesinin iptali kimin işine yarayacak diyor? Tabi Söke’nin işine yaramaz da, kimin işine yarayacağı iptal edenler tarafından biliniyordur. Bu arada gazeteniz Yeni Söke’de geçen hafta çarşamba günü manşetten bir haber vardı, Üniversite yolu kaderine mi terk edildi? Allah aşkına Söke’de ciddi manada ne hareketi var ki! Ta! Oralara kadar uzanılsın. Arada bir Belediye önünde havuzun çevresinde bir çiçeklendirmeler yapılıyor o kadar. Yenikent’de Fakülteye çıkan yolda yolun bozukluğu giderilsin ve çam ağaçları arası çiçeklendirilsin mi istiyorsunuz? İyi-güzelde, oraya sıra gelesiye kadar daha çok işler var! Neyse, Söke’mizi de yakından ilgilendiren bir haber 30 Mayıs salı günü gazeteniz Yeni Söke’nin ilk sayfasında, Söktaş İplik Üretim bölümünü kapatıyor.  Bu haberde hoş değildi. VF-EGE’nin fabrikayı kapatması üzüntüsünün üstüne buda bir üzüntü daha ekledi. Dolayısıyla ekim ayında Söke’de 1000 kişi işsiz kalacak demektir. Buda Söke için önemli bir ekonomik sıkıntıdır. Teksif Sendikası Aydın Şube Başkanı Sayın Bayram Çakmak “Ülkemizde Tekstil Sektörü Çıkmaza Girmiştir” demiş. Zaten % 15’lerde seyreden işsizlik oranı, bu gidişle daha da artacak gibi görünüyor. Bu durum daha ileri boyutlara yükselmeden inşallah gereken tedbirler alınır. Neyse, bu haftanın yorumumuzu güzel ve sevindirici bir haberle noktalayalım. Aydın “Büyük Ova” kapsamına girmiş, inşallah bundan sonrası daha iyi olacaktır. En iyi dileklerimiz  ve niyazlarımızla esenlikli günler temenni ediyoruz efendim. Hoşça kalınız.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.