SÖKE’DE 240 BİN DEKAR ARAZİDE KADASTRO YENİLENİYOR


İsmail ERAVCI- ÖZEL

Söke’de 5 mahalleyi ilgilendiren kadastro çalışmaları ile ilgili dün Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu Başkanlığında dün saat 14.30’da Kaymakamlık toplantı Kadastro yenileme çalışmaları ile ilgili bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. Yaklaşık 240 bin dekar arazide yapılacak kadastro yenileme çalışmalarının 2018 yılı Ağustos ayında bitirilmesi planlanıyor.

Dün Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu Başkanlığında yapılan toplantıya Aydın Kadastro Müdürü Ali Tunalı, Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Seyit Yıldız, Söke Tapu Müdürü Salih Pota, Mal Müdürü Hüseyin İnal, Söke Kadastro Kontrol Mühendisi Fatih Kuzucu, Söke Belediyesi Harita Mühendisi Necmi Demirkaya ve Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri katıldılar. Aydın Kadastro Müdürü Ali Tunalı yapılacak çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

Geçtiğimiz yıllarda Söke’de 18 yerleşim yerini ilgilendiren yaklaşık 19 bin parselin yenilendiğini söyleyen Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu “Önceki yapılan yenileme çalışmasında 190 bin dekar arazinin kadastro parselleri yenilenmişti. Bu ikinci çalışmada ise daha geniş bir alanda yapılacak. Serçin Mahallesi, Sarıkemer Mahallesi, Özbaşı Mahallesi, Doğanbey Mahallesi ve Tuzburgazı mahallelerini kapsıyor. Bu 5 mahallede toplam 13 bin 500 parselin yenilemesi yapılacak. Kadastro paftalarının güncellemesi yapılacak alan miktarı toplam 240 bin dekar. Söke’de toplam arazi miktarının yaklaşık 550 bin dekar olduğu düşünüldüğünde yaklaşık yüzde 45’i demek.” Dedi.

Çalışmaların resmi olarak başladığını söyleyen Kaymakam Kurtbeyoğlu “Ramazan Bayramından sonra arazide çalışmalara başlanacak. Çalışma 2018 yılı Ağustos ayı içinde bitirilmesi planlanıyor. Yapılacak kadastro güncelleme çalışması ile yüzölçümü hesaplamalarından doğan hatalar ve sınır sorunları ortadan kalkmış olacak. Böylece Söke’de iki ayrı çalışmada toplam 430 bin dekar arazinin paftaları yenilenmiş olacak.” dedi.

5 Mahalledeki parsellerin yenilenmesiyle birlikte toplam yenilenen parsel sayısı 32 bini bulmuş olacak. Çalışmanın tamamlanmasıyla sadece kırsal mahallelerin güncellemeleri kalacak. Kırsal dışındaki mahalleler yenilenmiş olacak. Görev alacak bilirkişilerin oluşturulduğu da belirtildi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.