SÖKE OVASINDA YAŞANAN SU SIKINTISI DSİ YETKİLİLERİNE İLETİLDİ


İsmail ERAVCI

Söke Ovasında hemen her yaz sulama suyu sıkıntısı bir şekilde gündeme geliyor. Mazhabın sonunda bulunan Söke Ovasında 10 gündür su sıkıntısının bir türlü giderilmemesi üzerine önceki gün Söke Ziraat Odası yönetimi Söke Ovası Sulama Birliğine ziyaret etti. Toplantıda dün için DSİ Bölge Müdürlüğüne ziyaret edilerek sorunun Bölge Müdürlüğü nezdinde yetkililere iletilmesi kararlaştırıldı.

Dün Söke Ziraat  Odası Meclis Başkanı Yılmaz Özel, Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Deniz Günal, Söke Ovası Sulama Birliği Başkanı Necdet Özekmekçi, Söke Ovası Sulama Birliği Müdürü Ömer Yıldız ve Tuzburgazı Muhtarı Recai Tuncel katıldılar. Söke ekibi hem göreve yeni başlayan DSİ Bölge Müdürü M. Akif Balta’yı makamında ziyaret ettiler hem de Söke Ovasında yaşanan su sıkıntısını dile getirdiler.

Söke Ovasında 10 gündür su sıkıntısının yaşanması üzerine bir ekip olarak DSİ Bölge Müdürlüğüne giderek sorunları anlattıklarını söyleyen Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, su sıkıntısıyla ilgili yaptığı açıklamada “Bilindiği gibi Söke Ovasına Adıgüzel Barajı, Çine Adnan Menderes Barajı ve İkizdere Barajlarından su veriliyor. Bu barajlarda yaşanacak sıkıntı üreticileri zor durumda bırakıyor. Su sıkıntısının kaynaklanma sebeplerinden biri Çine Adnan Menderes Barajı elektrik üreten tribünlerinde arıza meydana gelmesinden kaynaklandı. Bir ikinci durum Adıgüzel Barajı Kapaklarının Ramazan Bayramı sonrası açılmasından meydana geldi. Sıçakların bastırmasıyla su ihtiyacı kendini daha da hissettirdi. DSİ zamanında su veremedi. Bu sorunun giderilmesi amacıyla Söke ekibi olarak DSİ Bölge Müdürü M. Akif Balta’yı makamında ziyaret edip sıkıntıları anlattık. Sorunu ilettik. Gerekli su verilmeye başlandı. 3-4 gün içinde sıkıntı tamamen çözülür. Saniye’de 40 metreküp su verilmesi Söke’nin ihtiyacını karşılayacak. ”dedi

PANİK YAPMAYIN

Söke Ziraat Odası başkanı M. Kemal Kocabaş konuyla ilgili ayrıca yazılı bir açıklama yaparak “Mevsim normallerinin üzerinde olan sıcaklıklar nedeniyle, kurak periyoda girdiğimiz şu günlerde yağışların bu yıl istenilen miktarda olmamasına rağmen barajdaki doluluk oranını normal seviyede gözükmektedir. Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünün kontrolleri sonucunda geçtiğimiz ramazan ayındaki  yağışların ardından Aydın bölgesindeki barajların doluluk oranının ortalama %70 civarında olduğu sulama suyunda herhangi bir su seviyesi düşüklüğünün olmadığının belirtilmesi tüm üreticilerimizi rahatlatmıştı ancak, sulama suyu  çiftçilerimize  hala düzenli olarak verilmemesi ovada kaos ortamının oluşmasına sebep olmaktadır. Üreticilerimizin bu konuda sakin olmaları, verim düşüklüğü tehlikesini düşünerek panik yapmamaları, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğünün ve Sulama Birliğinin  bu durumu bir an önce çözüm getirip ovaya verilen suyu düzenlemesi gerekmektedir. Bu durum devam ettikçe uzun yıllar sonra pamuğa yönelmiş rekor ekim yapan, özverili, zor şartlarda büyük emek veren ve ülke ithalatını azaltan üreticilerimizin umudunu kırmasına neden olacaktır. Daha fazla vakit kaybetmeden en uygun düzenleme modeli oluşturulmalıdır.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.