TİCARET İL MÜDÜRLÜĞÜ HAZİRAN AYI FAALİYETLERİ KONUSUNDA BİLGİLENDİRME YAPTI


İsmail ERAVCI

Aydın Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Haziran ayı içerisinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler verilerek, ay içerisinde İl Müdürlüğüne ulaşan tüketici şikâyetlerinin sayısı 19 adet olduğu belirtilerek bunlardan 15 adetinin ayıplı mal olduğu bilgisi verildi.

Hal kayıt Sistemine  bildirimci kaydedildiği bilgisi verilerek, 3 kooperatif ve 1 esnaf odası hakkında toplam 4 adet İl Müdürlüğü İnceleme Raporu düzenlendiği belirtilen açıklamada şu görüşlere yer verildi “İl Müdürlüğüne intikal eden tüketici şikâyetleri; 6502 ve (Mülga) 4077 ve Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği ve bu Kanuna dayanılarak Bakanlığımızca düzenlenen Yönetmelikler, Tebliğler ve Genelgeler doğrultusunda incelenerek mümkün olan en kısa zamanda sonuçlandırılmasına çalışılmaktadır. Nüfus kayıt sisteminde tüketicinin kaydının diğer İl veya ilçelerde bulunduğunun tespiti halinde tüketici şikayeti ilgili İl Müdürlüklerine veya İlçe Kaymakamlıklarına intikal ettirilerek, ilgili Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinde sonuçlandırılması sağlanmaktadır.

Ay içerisinde İl Müdürlüğümüze ulaşan tüketici şikâyetlerinin sayısı 19 adettir. Bu şikâyetlerin 2’si bankacılık işlemleri, 15’ü ayıplı mal ve hizmetlerden (9’u cep telefonu, 3’ü buzdolabı ve birer tane klima, ankastre fırın ve uçak bileti iadesi)  ve bire tane devre tatil sözleşmesi ile alacağın tespiti (yurt ücreti) şikayetlerinden oluşmuştur.

İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığınca ay içinde 07.06.2017 ve 15.06.2017 tarihlerinde olmak üzere iki toplantı yapılmıştır. Söz konusu toplantılarda 10’u tüketici lehine, 5’i tüketici aleyhine, 1’i görevsizlik/yetkisizlik, 2’si uzlaşma, 2’si karar düzeltme ve 12’si bilirkişi ataması olmak üzere toplam 32 adet İl Hakem Heyeti kararı alınmıştır.”

Piyasa gözetimi ve denetim çalışmaları hakkında da açıklama yapılarak “6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında İlimiz Efeler İlçesinde; 4 işyerinde 20 üründe fiyat etiketi yönünden denetim yapılmıştır.

4703 Sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanmasına Dair Kanun Kapsamında İlimiz Efeler İlçesinde; 4 işyerinde denetim yapılmış olup 46 ürün denetlenmiştir.” denildi.

İdari Para cezaları konusunda da bilgiler verilerek “6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu kapsamında bir kooperatif hakkında yapılan İl Müdürlüğü İnceleme Raporu ile ilgili Bakanlık talimatı doğrultusunda kooperatife ait kanuni defterlerin yasal sürede kapanışlarının yapılmaması nedeniyle Kuşadası Kaymakamlığınca alınan 15.627,00 TL idari para cezası kararı kooperatife tebliğ edilmiştir. ”şeklinde açıklama yapıldı.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.