TARIM ARAZİLERİ UYDU İLE İZLENECEK

İsmail ERAVCI

Hacer Boden: Tarımda teknolojinin gelişmesiyle klasik uygulamalar yerine akıllı tarım uygulamaları ön plana çıkmaktadır. İlaçlama, gübreleme, sulama ve hastalıklar daha başlamadan sensörler ve Dronlar sayesinde tespit ediliyor

Son yıllarda teknolojide büyük gelişmeler yaşanıyor. Öyle ki gelişmeler o kadar hızlı ki bunlara ayak uydurmak oldukça zorlaştı. Teknoloji hayatımızın her alanına girdi. Tarımda bu teknolojik gelişmelerden nasibini alırken hastalıkların tespitinden, sulama zamanının belirlenmesine kadar her alanda teknoloji kullanılmaya başlandı.

Tarımda teknolojik çözümlerin sağlayacağı avantajlar konusunda dün Söke Ziraat Odasında bir toplantı düzenlendi. Söke Ziraat Odası Başkanı M. Kemal Kocabaş, Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal, Söke İlçe Tarım Müdürlüğü teknik elamanlarının yanı sıra büyük arazi sahipleri katıldı. Karya Tarımsal Danışmanlık Şirketi sahibi Hacer Boden Tarımda teknolojik çözümler ve sağlayacağın avantajlar konusunda bilgiler vererek, kendilerinin bir ekip olarak çalıştıklarını belirtti. Tarımda teknolojik çözümlerin büyük avantajlar sağladığını söyleyen Hacer Boden “Tarımda duydu sistemlerine girdik. Cep telefonları artık hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Cep telefonları ile birlikte tarımda uydu sistemleri kullanılmaya başlandı. Böylece tarımsal araziler uydudan tespit edilebilecek. Gübre atım zamanının gelip gelmediği, bitkinin su isteyip istemediği, hastalıkların daha başlangıç aşamasında belirlenmesi, gübrenin arazinin hangi kısımlarına az veya çok verileceği, erken veya geç hasat gibi pek çok durum uydu teknolojileri sayesinde tespit edilebilecek. Bu durum maliyetleri düşürecek. Sizlere güvenilir veriler oluşturacak. Böylece herşeyi yüzde 100 doğru yapacaksınız. Şu anda Adana ve Çanakkale gibi yerlerde sensörler ve dronlar kullanılmaya başladı. Bu bir yazılım olayı. Güneş ışıklarının bitki yaprağına yansımasıyla bitkinin durumu belirleniyor. İspanya, Brezilya ve ADB gibi ülkelerde bu teknoloji uygulanıyor. Adamlar Dronları tarlalarının üzerinde uçuruyor. 2007’den beri bu konuda çalışıyorlar. Söke Ovasında kırmızı örümcek önlenemiyor veya yaprak biti önlenemiyor. Dronlarla bunları kısa sürede tespit edebilirsiniz. Bu sene yazmazsanız bile 2-3 yıl içinde tarımda teknoloji mutlaka girecek. Çünkü büyük avantajları var ve maliyeti düşürüyor. Bunun yanında verimi artırıyor.”dedi.

Tarımda teknolojik çözümlerin sağlayacağı avantajlar konusunda da bilgiler veren Hacer Boden “Gübre, ilaçlama, sulama maliyetlerinde tasarruf, işçilik ödemeleri ile ilgili tasarruf, zamanında bilgi edinme ve önlem alabilme, araziye ilişkin bilgileri depolayabilme, geçmiş bilgileri mevcut bilgilerle karşılaştırabilme, arazi çalışanlarının performanslarını soyut bulgularla takip edebilme ve doğruluk payı yüksek tahminler yapabilme gibi avantajlar sağlıyor.”dedi. Daha sonra sistemle ilgili arıntılı bilgiler verildi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.