PAMUK HASADI EYLÜL AYININ ONBEŞİNDEN SONRA BAŞLAR


İsmail Eravcı

Yaklaşık 360 bin dekar pamuk ekiminin yapıldığı Söke Ovasında pamuk hasadının eylül ayının 15’inden sonra başlayacağını belirten Söke Ziraat Odası Meclis Üyesi Muzaffer Kovancı, ballık dışında çok fazla sorun yaşamadıklarını söyledi.

Özellikle ekim dönemlerine denk gelen Mayıs ayı ile Haziran ayı başında meydana gelen yağışların bazı bölgelerde üreticinin ikinci hatta üçüncü defa pamuk ekmesine neden olduğunu söyleyen Muzaffer Kovancı “Pamuk sezonunun finaline doğru hızla gidiyoruz. Söke Ovasının büyük bölümünde ikinci sular tamamlandı ve şu anda isteyen üreticiler 3. sularını yapıyorlar. Bu Ağustos ayı sonuna kadar devam eder. Dünya’da pamuk stoklarının azaldığının farkındayız ve bu da fiyatlara yansıdı. 4-5 aydır pamuk fiyatları değişmedi. Fiyatlar 8 TL. bandında devam ediyor. Bu tabiki üreticiye güven veriyor. Geçmiş yıllarda pamuk fiyatları sürekli olarak bir yükselip , bir düşüyordu. Üretici önünü göremiyordu. Bu sene pamuk fiyatlarında bir standart yakalandı. Fiyatlar 8 TL. bandında. Piyasada bir güven var. Bu güven pamuk ekimini de artırdı. Bize gelen bilgilere göre bu sene Ege Bölgesinde pamuk ekim alanlarında 100 bin dekarın üzerinde bir artış oldu. Bu durum piyasadaki pamuk fiyatlarından kaynaklandı. 15 Eylülden sonra pamuk hasadına başlayacağız ve güven ortamı devam ediyor.

Sezonun bu şekilde gitmesi taraftarıyız. Üretici olarak eğer hasat zamanında sorunlar yaşamazsak son yılların en iyi sezonlarından birini geçirebiliriz. Pamuklarda gelişim ve koza açması iyi. İyi bir rekolte bekliyoruz. Özellikle ası pamuklarda rekolte bizleri umutlandırıyor. ”dedi

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.