BORSA’DA YETERLİ KALİTE’DE PAMUK OLMADIĞI İÇİN FİYAT OLUŞMADI, ÜRETİCİ SEVİNDİ

İsmail ERAVCI-ÖZEL
Pamuk hasadında sayılı günler kaldı. Söke Ovasında Eylül ayı içinde pamuk hasadının başlaması bekleniyor. Pamuk hasadı yaklaştıkça üreticinin dikkati de borsaya kaymış durumda. İzmir Ticaret Borsası’nda yeterli kalitede pamuk olmadığı gerekçesiyle korbeyin oluşmadığı şeklinde borsadan yapılan açıklamada üreticinin moralinin daha da yükselmesine neden oldu.

Söke Ziraat Odası Meclis Üyesi Muzaffer Kovancı konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Pamuk fiyatları son bir yıl içinde yüzde 100’e varan oranda yükseldi. Bize göre pamuk fiyatlarının bu kadar yükselmesinin arkasında pamuk stoklarının azalması var. Pamuk stokları o kadar azaldı ki fiyatlar 8 TL. bandında olmasına rağmen borsada yeterli kalitede pamuk gelmediği için fiyatlar oluşmuyor. Bu durum biz üreticileri sevindiriyor. 8 TL. bandında olan fiyatlar seviyesini koruyor. Mahlıç pamuğun 8 TL. olması demek kütlü pamuğun 3,4 Tl. seviyelerinde olacağını tahmin ediyoruz.

Sezondan üretici olarak memnunuz. Söke Ovasında ballık ve kırmızı örümcekle mücadele tüm hızıyla sürüyor. Üretici 3. sulamaları yapıyor. 3. sulamanın ardından yabancı ot kesimleri başlayacak. Daha sonra hasada başlayacağız. Söke ovasında yaklaşık 360 bin dekar pamuk ekimi yapılmış durumda.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.