YETERLİ KALİTEDE VE MİKTARDA PAMUK OLMADIĞI İÇİN GERÇEKCİ FİYAT OLUŞMUYOR


İsmail ERAVCI 

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Deniz Günal, piyasada yeterli miktarda ve kalitede pamuk olmadığı için fiyat oluşmadığını belirterek, önümüzdeki günlerde borsa fiyatlarının oluşmaya başlayacağını söyledi.

Salih Deniz Günal gazeteniz Yeni Söke Muhabirine yaptığı açıklamada “Piyasada yeterli miktarda ve kalitede pamuk olmadığı için fiyat oluşmadı. Aslında her gün borsada işlem yapılıyor. Ancak yapılan işlemler bir tür vadeli işlem. Örneğin deniyor ki 15 gün sonraki fiyattan alım satım yapılacağı gündeme geliyor. Satıcı 6,8 TL.’lerden fiyat isterken alıcı 6,3 veya 6,4 TL. gibi fiyat veriyor. Borsaya aslında azda olsa pamuk gelmeye başladı. Ancak asıl pamuk hasadı ekim ayı itibariyle başlayacak. Piyasada pamuğun bollaşmasıyla birlikte gerçek fiyatlarda oluşmaya başlayacak.”dedi.

Söke Ovasının 360 bin dekar bir alana sahip olduğunu söyleyen Salih Deniz Günal “Söke Ovasında ilk verilere göre hem kalite hemde rekolte iyi. Rekoltenin de  geçen yılın rakamlarına yakın olacağını düşünüyorum. Söke Ovası önemli bir pamuk üretim merkezi. Bu sene geçen yıllardan farklı olarak pamuk toplama makinelerine GPS takılıyor. Yani pamuk toplama makinaları takip altında olacak. Burada amaç nemli pamuk hasadının önüne geçmek. Yüzde 70’in üzerinde nem olduğunda pamuk toplanmayacak. Takip cihazı vasıtasıyla hareket eden toplama makineleri tespit edilecek. Hem üretici, hem makine sahibi, hem de çırçır işletmelerimizin bu kurallara uyacağını düşünüyorum.”dedi.

 

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.