AK Parti Aydın Milletvekili Tarım Komisyonu Üyesi Mehmet Erdem:


İsmail ERAVCI 

AK Parti Aydın Milletvekili Tarım Komisyonu üyesi Mehmet Erdem, Söke Tarım Sanayi ve Ticaret Sergi Panayırı’nın açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye’de 2017 yılında 17 kalem ürüne destek verildiğini belirterek,  2016’ya göre bu 17 üründen sadece iki üründeki desteğe artış verildiğini, bununda pamuk ve mısır olduğunu söyledi. Erdem, pamuğa 2023 yılından bu yana verilen destek miktarının 9,5 kat artırıldığını söyledi.

Söke’de bir tarım fuarının açılışında beraber olmaktan ve fuarın açılmasında emeği geçen herkese öncelikle teşekkür ederek sözlerine başlayan Mehmet Erdem “Söke’nin ticari ekonomik hayatına ve her sektöre büyük katkıları olacak bir panayır organizasyonu olduğunu düşünüyorum. 24. Gerçekleşiyor, çok güzel bir anı yaşıyoruz. İnşallah 24’ü değil 124’ü yapacak nesiller yetişir. Fuar alanı Söke’ye dar geliyor. Daha büyüğünü, daha güzelini yapalım. Bu konuda bize düşen görev olursa biz hizmetinizdeyiz .Biz sizin hizmetkarınızız. Millet emreder milletvekilleri, siyasetçiler yapar. Bunun için siz ne emrederseniz, biz onu yaparız. Bize düşen görev budur.

TARIM KALKINMADAN

ÜLKE KALKINMAZ

Siyasetçi mikrofonu bulduğu zaman konuşur. Ama dinlemek zordur. Sayın milletvekili güzel konulara temas etti. Türkiye’nin çok önemli sektörleri tarım ve turizm. Tarım bunun içinde çok önemli. Bu konuda Aydın açısından, Sökemiz açısından üzerinde durmamız gerekiyor. Bakın sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan’ın defalarca ağzından dinlediğim, duyduğum Tarım sektörünü geliştirmeden Türkiye’yi geliştirmemiz mümkün değildir. Bu sayın Cumhurbaşkanımızın sözü. Buna itiraz edebilir miyiz, sayın cumhurbaşkanımız söylemese, başka birisi söylese itiraz edebilir miyiz. Türkiye gelişecekse tarım olmadan olmaz. Tarım sektörünü geliştirmeden olmaz. Tarım sektörünü geliştirmek içinde desteklememiz lazım. 2002 yılında millet bize tercih etti, emaneti bize teslim etti. Bundan gurur ve şeref duyduk.Ö dönemde tarıma yapılan destek 1,8 milyar, 2016 itibariyle tarıma yapılan toplam destek 13 milyar TL. Yaklaşık 7,5 kat civarında bir artış söz konusu. Yeter mi yetmez. 13 milyarı imkanlar, bütçe çerçevesinde daha da artıralım. Cari açık açısından tarımsal üretimi mutlaka geliştirmememiz, potansiyelimiz olan tarım ve hayvancılığı geliştirmemiz lazım. Bakın 2002’de tarımsal ihracat  3.6 milyar dolar, şu anda geldiğimiz noktada tarımsal ihracat 16 milyar dolara çıkmış. Yaklaşık 4 kattan fazla bir artış göstermiş. İthalatımızda artmış. Evet 2002’ye göre ithalatımızda artmış. Ama ithalatımızın ana kalemleri ihracata yönelik, ihracat keleste, kauçuk yani hammadde olarak alıp işleyip mamül madde olarak işleyip ihracata gönderdiğimiz mallar var. Buna rağmen tarımsal ürünlerde 5 milyar dolar artımız var. İthalat ile ihracat arasında 5 milyar dolar artıdayız. Tarım sektöründe çari açığımız yok.

TÜRKİYE’DE HAYVANCILIK

BESİYE DAYALI

Saman konusuna gelince Türkiye’nin hayvancılıkla ilgili verilen destekler ve süt üretimi ile ilgili geldiği noktayı hepimiz biliyoruz. Bu gün hayvancılığımız büyükbaş hayvan olmak üzere çok iyi bir noktaya geldi. Ama Türkiye toprakları büyük baş hayvancılık için elverişli topraklar değil. Bir Arjantin gibi değiliz. Uçsuz, bucaksız meralarda ot yetişen bir yapımız yok. Bizim hayvancılığımız maalesef yeme dayalı, hazır beslemeye dayalı bir hayvancılığımız var. Hayvan sayısı artarsa hayvancılıkta süt üretimi ile ilgili, et üretimiyle ilgili, besiyle ilgili tesislerde artış olursa bunun karşılığında yemde bir artış olması lazım. Kuraklık olursa saman ihtiyacı doğuyor, o zaman ne yapacaksınız, bir defa zaman ithalatı yapıldı  diye bunu her fuar açılışında gündeme getirmeye gerek yok. Temcit pilavı gibi hep aynı şeyi söylerseniz oda sıkar milleti.

Gerektiğinde ithalat yapılır. Türkiye’de et ve süt üretimi artmıştır. Türkiye’de büyük baş hayvan sayısı artmıştır. Bunların altını çizmek istiyoruz.

PAMUK STRATEJİK ÜRÜN

Söke ovasında şu anda satılık ve almak istediğiniz zaman arazi gösterin. Kimse arazisini satmak istemiyor. Neden, çünkü şu anda pamuk eski beyaz altın dönemine döndü. Pamukta iyi bir noktaya geldik. Pamuğa verilen desteklere bakalım. 2002’de pamuğa 8,5 kuruş destek veriliyordu şimdi 80 kuruş. 9 kat artış var. Türkiye’de 2017 yılında 17 kalem ürüne destek veriliyor. 2016’ya göre bu 17 üründen sadece iki ürüne artış verildi. Bunlar pamuk ve mısır. Diğerleri aynı kaldı. Yani pamuğu biz stratejik bir ürün olarak kabul ediyoruz ve destekliyoruz. Türkiye’de tüm yağlı tohumlara verilen desteklerin toplamından yarısından fazlası pamuğa veriliyor. Çiftçimize verilen destek 105 milyar dolara ulaşmış vaziyette. Yeter mi yeterli değil. 105’i 205, 305 yapalım.

OSB’LERDE YER YOK

Sanayiye bakalım . Uzun yıllardır siyasetin içindeyim. Aydın’da 2002’de 7 tane OSB var. O zaman il başkanı oldum. OSB’lere bir gezi yaptık. 7 tane OSB’nin tabelası var ama 1,5 OSB var. Birisi ASTİM Birde yarısı boş olan Umurlu. Fabrika yok, üretim yok. Sadece tabela var. Buharkent OSB, yok böyle bir şey. Nazilli OSB tabelası var, kendisi yok. Adı var, kendi yok. Söke’de öğleydi, adı var, kendisi yok. Fabrika var mıydı yoktu. Ama bugün Buharkent’te, Nazilli’de Söke’de Ortaklar’da  arsa yok. Fabrikalar çıkıyor. Ekonomik istikrar olmasa, bu ülkenin ekonomisinin güçlendiğini hissetmese sanayici riske girip yatırım yapar mı, kredi alır mı, fabrikalar yapıp  işçi çalıştırabilir mi?.

Geçen gün Söke OSB’yi gezdim, ikinci fabrikayı kuran var. Bunlarla gurur duyuyoruz. Daha çok fabrika olsun, daha çok insanımız çalışsın. İktidarlar gelir geçer. Önemli olan burada Türkiye’nin bekasıdır .Türkiye Cumhuriyetinin bekasıdır. Çok şükür Türkiye dün’den bugün daha iyi. İnşallah yarın daha iyi olacak. Böyle bir güçlü ülkeyiz ki biz 15 temmuz gibi bir alçak ihanetle karşılaştık, ülkeyi çökertecek bir ihanetle karşılaştık. Bunun ekonomik, devleti ilgilendiren, sosyal sonuçları var. 2016 yılındaki ihanetin ardın ekonomimiz en hızlı büyüyen ülke ekonomileri arasında yer aldı. Terör dalgalarıyla Türkiye’yi çökertmeye çalışıyorlar. Türkiye’de bundan sonra kim iktidar olursa olsun Türkiye üzerine yapılan operasyonlar devam edecek, Türkiye’yi parçalama operasyonları devam edecek. Bu küresel güçler Türkiye’yi bölme ve parçalama senaryolarını devam edecekler. Bu değişmeyecek. Kim iktidar olursa olsun bu değişmeyecek. Küresel güçler Türkiye üzerindeki emellerinden vaz geçmeyecekler. O bakımdan bizim empatiye, birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Birbirimizi anlamaya, daha yakından dinlemeye ihtiyacımız var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk milleti bizim için çok kıymetlidir.”dedi

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.