TOBB SEÇİMLERİ ERTELENDİ, BAŞKANLAR TEMKİNLİ


İsmail ERAVCI 

Türkiye genelinde büyük bir heyecanla seçimlere hazırlanan TOBB’a bağlı tüm oda ve borsalarda seçimlerin ertelenmesiyle birlikte tedirginlik başladı. Önce Ankara ardından İstanbul Ticaret Odası seçimlerinin 6 ay süreyle ertelenmesiyle birlikte Aydın’daki 9 oda ve borsa seçimleri de 2018 yılı Nisan ayında yapılması gündeme geldi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne bağlı (TOBB) Ankara Ticaret Odası seçimlerinin Bakanlar Kurulu Kararıyla 6 ay ertelenerek 2018 yılının Nisan ayına ertelenmesinin ardından onu İstanbul Ticaret Odası takip etti. FETÖ yapılanmasının özellikle odalarda yerleşmiş olması sebebiyle gerekli temizliğin yapılabilmesi adına alındığı iddia edilen erteleme kararı sonunda tüm Türkiye genelinde TOBB’a bağlı 364 oda ve borsayı kapsayacak şekilde düzenlendi.

Buna bağlı olarak Aydın’da Ekim ayı içerisinde yapılması planlanan Aydın Sanayi Odası, Aydın Ticaret Odası, Aydın Ticaret Borsası, Nazilli Ticaret Odası, Nazilli Ticaret Borsası, Söke Ticaret Odası, Söke Ticaret Borsası, Kuşadası Ticaret Odası ve Didim Ticaret Odası seçimleri Ankara’da olduğu gibi 2018 Nisan ayına ertelendiği öğrenildi. Erteleme talebini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ileten yetkililerin Erdoğan’dan onay aldıkları öğrenildi.

Söke’de Ticaret Borsası seçimlerinin 4 Ekim Çarşamba günü ve Ticaret Odası seçimlerinin de 14 Ekim tarihinde yapılması planlanıyordu. Aydın Ticaret Odası Başkanı ve aynı zamanda TOBB yönetim kurulu üyesi Hakan Ülgen cumartesi günü gazeteniz Yeni Söke Muhabirine yaptığı açıklamada “Henüz resmi bir şey yok. Bilindiği gibi oda seçimlerini öne almak veya ertelemek bakanlar kurulunun yetkisinde. Cumartesi günü hükümet sözcüsü oda ve borsa seçimlerinin 6 ay ertelendiği şeklinde açıklaması olduğunu bizde duyduk. Ancak henüz kesin bir şey yok. Bunun kesinleşmesi için Resmi Gazetede yayınlanması gerekiyor. Burada erteleme gerekçeleri de yayınlanacaktır. Onun için kararın kesinleşmesini beklemek durumundayız. Karar kesinleştikten sonra görüş bildirmenin doğru olacağını düşünüyorum.”dedi.

Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal’da Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülgen’e yakın görüş açıkladı. Salih Deniz Günal yaptığı açıklamada “Bizde bu tür bir erteleme olduğunu duyduk. Ancak şu anda bize gelen resmi hiçbir şey yok. Resmi bir bildirim olmayınca görüş belirtmekte doğru değil. Önce erteleme ve erteleme nedenlerini içeren tebliği bir alalım daha sonra görüş bildiririz.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.