SÖKE MİMARLIK VE TASARIM FAKÜLTESİ BİNASI EĞİTİM ÖĞRETİME AÇILDI

ismail eravcı

Söke’de uzun süredir gündemde olan Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi binası nihayet Söke Eğitim Vakfı (SÖKEV) tarafından Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ)’ne fiili ve hukuki olarak teslim edildiği bilgisi verildi ve dün bu konuda bir açıklama yapıldı.  

SÖKEV öncülüğünde Söke’deki sivil toplum kuruluşları ve hayırseverlerin katkıllarıyla yapılmasına rağmen, inşaat anında ve daha sonraki dönemde ortaya çıkan çıkan pürüzler nedeniyle bir türlü bir türlü eğitim öğretime giremeyen Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi binası nihayet eğitim öğretimin hizmetine girdi. 2017-2018  Eğitim öğretim yılı ile birlikte bina bu sene Söke İşletme Fakültesine kayıt yaptıran 600 öğrenciye kapılarını açtı. Binada okulların açılmasıyla birlikte eğitim öğretim faaliyetleri de başladı.

Dün saat 10.30’da Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu Başkanlığı’ndaki SÖKEV yönetimi, Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç’i ziyaret ettiler. Düzenlenen temsili tören ile bina ADÜ’ye teslim edildi. Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu veğ beraberindeki SÖKEV yöneticileri önce İşletme Fakültesine giderek Dekan Fatma Neval Genç’i makamında ziyaret ettiler. Burada yapılan kısa ziyaretin ardından Mimarlık ve Tasarım Fakültesi binasına geçildi.
Söke İşletme Fakültesi dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç burada yaptığı açıklamada Mimarlık ve Tasarım Fakültesi binasının bu yıl ilk etapta binanın katında bulunan dersliklerin İşletme Fakültesi tarafından kullanılacağını söyledi. Genç, Söke’ye yeni gelen 600 öğrencinin bu yıl İşletme Fakültesi ek binası olarak kullanılacak bu binada eğitim öğretim göreceğini belirterek, önümüzdeki yıl Mimarlık ve Tasarım Fakültesi bölümlerinin de açılacağını söyledi.

Ruhsat ve yapı kullanım izninin dün itibariyle ADÜ’ye teslim edildiğini söyleyen SÖKEV Başkanı Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu; “Hukuken ve fiilen binayı üniversitemiz teslim etmiş oluyoruz. Bu vesileyle bu binanın temelinden itibaren fikir olarak ortaya koyan, destekleyen Söke Ticaret Odası ve Borsası, esnaf kefalet kooperatifi ile tüm STK’lar olmak üzere hayırseverlerimize, Sökelilere ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Ayrıca bugüne kadar SÖKEV yönetimlerinde yer almış tüm arkadaşlarımıza da teşekkürü bir borç biliriz. Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi binası 5 katlı ve çok büyük bir bina. Burada aynı anda 6500 öğrenci eğitim öğretim görebilir. Bu bina daha önce yapılan 2 binadan daha büyük bir bina. Bina içinde 250 öğrencilik sınıflar var. Toplam maliyeti 6 milyon TL’nin üzerinde. ADÜ’den ziyaretimize gelen bazı öğretim üyelerinin  bünyesinde yer alan en güzel binalardan biri olarak ifade etmeleride bizleri onurlandıran başka bir güzellik. Sökemize onurlandıran bir güzellik. bahsediliyor. ” dedi.

PEYZAJ MİMARLIĞI BÖLÜMÜ SÖKE’YE TAŞINMALIDIR

Mimarlık ve Tasarım Fakültesi için Adnan Menderes Üniversitesi Rektörlüğünün  Ziraat Fakültesi bünyesindeki peyzaj mimarlığı bölümünü Söke’ye taşıması düşüncesinin olduğunu söyleyen Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu; “Bu gerçekleşirse Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi de fiilen başlamış olacak. Eğer bu durum gerçekleşmezse 3 öğretim görevlisinin atanması, yeni öğrenci alımı gibi uzun bir süreç olacak.  Faaliyete geçmesi için en kısa yol olan bu yolu rektörlüğümüz de tercih ettiklerini bize ifade etmişlerdi. İnşallah gerçekleşir” dedi.
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi binasının kullanımına başladıklarını belirten Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç; “Bu dönem 600 civarında yeni öğrencimiz geldi. Dolayısıyla yer sıkıntımız vardı. Bu yeni 600 öğrencimizi yeni binada eğitime başlattık. Şu anda bina İşletme Fakültesi’nin ek binası olarak burayı düşünüyoruz.. Peyzaj mimarlığı bölümünün bu yıl kataloğa girmesini bekliyorduk, bürokratik meselelerden dolayı yetişmediği için girmedi. İnşallah önümüzdeki Eylül’de bu ilk bölümle beraber Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi faaliyete geçecek. Böylelikle bir yandan binayı aktif hale getirip, önümüzdeki döneme de hazırlamış olacağız. SÖKEV yönetimi ve üyeleri başta olmak üzere tüm hayırseverlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.