SÖKE DEVLET HASTANESİNDE ANNE SÜTÜ VE EMZİRME ETKİNLİĞİ


İsmail ERAVCI 

1-7   Ekim Emzirme Haftası etkinlikleri kapsamında Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesinde “Anne Sütü ve Emzirme Etkinliği” düzenlendi. Etkinlikte anne adayları bilgilendirilirken, katılanlara katılım belgeleri verildi.

Söke Fehime Faik Kocagöz Devlet Hastanesinde düzenlenen etkinliğe, Aydın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Selma Özcan, Tıbbi Hizmetler Başkanı Op. Dr. Niyazi Kocakaplan, Hastane Yöneticisi Başhekim Vekili Uz. Dr. Bilge Özşarlak Karaaslan, hastane çalışanları ve Gebe Bilgilendirme Sınıfında eğitimlerini tamamlamış anneler bebekleri ile beraber katıldı.

Kendisi çocuk doktoru olan Aydın Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Selman Özcan emzirme ve anne sütünün teşviki ile ilgili annelerle sohbet etti. Anne sütünün çocukların sağlıklı beslenmesi konusundaki faydalarını anlatan Selma Özcan ayrıca emzirmenin anne sağlığı üzerindeki faydalarını anlattı. Etkinlikte anne sütünün bebek için yeri doldurulamaz bir doğa harikası olduğu belirtilerek “Bebeğin ruh ve vücut sağlığı için en uygun besindir. Her zaman hazır, temiz, uygun ısıdadır, ekonomiktir. Sindirimi en kolay besin maddesidir. Her annenin sütü kendi bebeği için en uygun özelliktedir. Prematüre bebeği olan annenin sütü prematüre bebeğe,1 aylık bebeği olan annenin sütü 1 aylık bebeğe,3 aylık bebeği olan annenin sütü 3 aylık bebeğe göredir. Organ ve sistemlerin gelişmesini düzenleyen büyüme faktörlerini içerdiğinden bebeğin büyümesini ve gelişmesini hızlandırır. Anne sütü bebeğin ilk 6 ayda ihtiyacı olan protein, yağ vb. her türlü besin değerine sahiptir. Bu nedenle D vitamini ve flor dışında hiçbir ek besine, ek sıvıya, vitamine gereksinim duymaz.Aşırı şişmanlama (obezite) riski daha azdır. Annenin ilk gelen sütü (ağız sütü) bebek için çok önemlidir, bebeğin ilk aşısıdır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kansızlık daha az olur.  İleri yaşlarda gelişebilecek hastalıkların olasılığını da azaltır. Örneğin; alerjik hastalıklar, şeker hastalığı, astım, kanser, damar sertliği, diş çürükleri vb. İçerdiği A vitamini ile göz hastalıklarına karşı korur. Anne sütü alan bebeklerde pişik, karın ağrısı ve kabızlık daha az görülür. Ani bebek ölümü riskini ( beşik ölümü ) azaltır. Bebeğiniz için doğal bir sakinleştiricidir. Emzirmeyle anne ile bebek arasında var olan duygusal bağ gelişir Bebeğinizin zekâ gelişiminin daha iyi olmasını sağlar.”denildi,

Emzirmenin anneye yararları üzerinde de durularak “Erken emzirmeyle doğum sonu kanamalar çabuk kesilir, memelerde şişme iltihaplanma olmaz, anne loğusalık dönemini daha rahat / sorunsuz geçirir. Rahmin daha kısa süre de normale dönmesini sağlar. Emmeyle anneden salgılanan hormonlar sayesinde kısa sürede dinlenme ihtiyacını karşılar, huzurlu olur. Emziren annelerde meme, rahim kanserine yakalanma riski daha düşüktür Doğum sonrasında kemiklerin yeniden mineral kazanmasını sağladığı için, menopoz sonrası kalça kemiği kırığı riskini azaltır” denildi

Ayrıca programda emzirme konusunda sorun yaşayan annelere kurulan emzirme kabininde bilgilendirmeler yapılarak, katılım belgeleri verildi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.