DENİZ KAPLUMBAĞALARI KORUMA ALTINA ALINDI

Haber Merkezi

2004 yılından bu yana Kuşadası Körfezi ve yakın çevredeki kıyılarda, deniz kaplumbağalarını koruma çalışmaları devam ederken, son olarak sahillere dikilen levhalarla vatandaşlar bu konuda bilinçlendiriliyor. Sahillerin Büyükşehir Belediyesinin sorumluluk alanına geçmesiyle birlikte Aydın Büyükşehir Belediyesi sahillere levhalar dikti. Uzun kumsallara sahip, yüzlerce tatil sitesinin ve işletmelerin bulunduğu Kuşadası kıyılarında birçok kaplumbağa vakasıyla karşılaşılmakta olduğunu söyleyen EKODOSD Başkanı Bahattin Sürücü “2012 yılından buyana da, hemen her yıl Caretta caretta cinsi iribaş deniz kaplumbağalarının kumsallarımızda yuva yaptığı görülmektedir. Chelonia mydas türü yeşil deniz kaplumbağaların ise, zengin deniz çayırlarının bulunduğu Kuşadası kıyılarına beslenmek için geldiği, ölü ve yaralı kayıtlarından anlaşılmaktadır. Yaklaşık 30 km.lik uzun bir kıyı şeridine sahip Kuşadası kıyılarında ölü-yaralı ve yuva yapan kaplumbağalarla ilgili, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları konusunda işbirliği yapılması için, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na müracaat etmiştik.”dedi.

Deniz Kaplumbağalarının koruma çalışmalarına destek veren Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından Güzelçamlı – Kuştur arasındaki kıyılarda, deniz kaplumbağası vakalarının en yoğun olduğu 9 noktaya, deniz kaplumbağalarının korunmasına yönelik bilgilerin olduğu levhaların dikildiğini söyleyen Bahattin Sürücü “Ölü-yaralı ya da yuva yapan kaplumbağa görüldüğünde neler yapılması gerektiği ve yapılan koruma çalışmalarının görsellerinin yer aldığı  “Deniz Kaplumbağalarını Koruyalım” temalı tabelalar dikimleri gerçekleştirildi.

Tabelaların, Güzelçamlı Eczacılar ve Tabibler Sitesi, Sevgi Plajı, Ayday Sitesi, SSK Sitesi, Nazilli Sitesi, İdareciler Sitesi, Long Beach Clup, Kadınlar Denizi ve Kuştur Plajına Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından dikimleri yapıldı.”dedi.

Dikilen bu tabelalar sayesinde, yaz aylarında 600 bine yakın insanın bulunduğu Kuşadası kıyılarında, hem plajlara gelen hem de sahilde gezen yazlıkçılar, deniz kaplumbağaları konusunda bilgilendirmenin amaçlandığını belirten Sürücü “ Bilinçli ve duyarlı insan sayısında önemli artış olacaktır. Dikilen tabelalar, kumsala yuva yapmak için çıkan C.carettalar ve ölü-yaralı deniz kaplumbağalarının anında ihbar edilmesini sağlayacaktır.

Deniz kaplumbağalarının korunması konusunda büyük yarar sağlayacak olan tabela katkısı için, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem ÇERÇİOĞLU’na teşekkür ederiz.

Doğa Koruma ve Milli Parklar, Aydın Büyükşehir Belediyesi, ADÜ Biyoloji Bölümü, DEKAMER ve EKODOSD işbirliğiyle, Kuşadası kıyılarındaki deniz kaplumbağalarının koruma çalışmaları sürdürülecektir.”dedi

Öte yandan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği, 5. Ulusal Deniz Kaplumbağaları Sempozyumu 6-8 Aralık’ta Kuşadası’nda gerçekleştirileceği bilgisi verildi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.