HAFTANIN YORUMU – BÜTÇE YAPIMI VE YAKLAŞAN SEÇİM

MUSTAFA ULUÇAY

Siyasi arenada hareketlilik ve heyecan bundan sonra artacak. Seçimler yaklaşıyor, muhalefet erken seçimden bahsediyor. Bu arada 2018 yılı için Mecliste bütçe maratonu ve belediyelerde de bütçe çalışmaları var. 2017 Yılı ile ilgili değerlendirmeler ve 2018 ait yatırımlar bu bütçe de önemli ölçüde yer alacaktır. Yaklaşan seçimler dolayısıyla bu hep böyle olmuyor mu? Mecliste her yıl bütçe yapılır ve bu süreçte konuşmalar, tartışmalar ve sataşmalar yaşanır. Zaman-zaman Bakanlıkların bütçe müzakereleri yapılırken hareketli saatler oluyor. Ama, ülke çapında en çok hareketlilik ve heyecan genellikle seçimlerde yaşanıyor. Dolayısıyla siyasi partiler, hizmetlerinin dikkat çekici ve önemli ölçüde olan yatırımlarını ve bu yatırımlarla ilgili çalışmalarını daha çok seçime yakın zamana bırakıyorlar. Seçmenlerini etkilensinler ki, seçilebilsinler ve iktidar olsunlar. Bizde durum böyle, başka ülkelerde nasıl bilmiyorum. Burada bir daha, bir daha seçilmek isteyenler böyle yapıyorlar. Gerçi, o koltuğa oturduktan sonra, bir daha seçilmemek için kenara çekilene pek rastladığımız olmuyor. Çünkü, siyasetin iktidar ve ikbal tadını alan kolay-kolay o koltuktan vazgeçemiyor. Partisinin eğer seçmenden önemli bir tabanı varsa, hizmette çok ciddi işler ve yatırımlar yapmasalar bile yeniden seçilmek için, tabanına olan güveninden dolayı meydanı terk etmez adaylığını sürdürür. Söke de 30 yıldır bunun belediye başkanları açısından 10’nar yıl, 10’nar yıl yaşandığına vatandaşlar olarak şahidiz. Başarıları ne ölçüdedir derseniz? İşte Söke’nin hâli ortada, görünen köy kılavuz istemez, şehircilik açısından modern dünyada ibretlik bir durumdayız desem sanırım manzara bunu ispatlar.

KURUMLARDA  HESAP  İŞLERİ

Yukarıda dedik ya, hareketli günler yaşıyoruz, dolar bile durmuyor arada bir dalgalanıyor.Yılbaşı hesapları, bütçe açık ve fazlalıkları, gerçi bizde bütçelerin pek fazla verdiği olmaz da, kazara bazen! Şimdi 2017’ den 2018’ e geçişte yeni bütçe tanzimleri basında boy göstermeye başladı. Mesela, Söke Ovası Sulama Birliği’nin 2018 yılı bütçesi 16,5 milyon TL. olmuş. Başkan Sayın Özekmekçi bu yılın bütçesiyle ilgili hedeflerini belirtmiş mi bilmiyorum, ama kışın başlangıcında olduğumuz bu günlerde barajların doluluk oranlarından  bahsetmiş. Oysa, şimdi onların zamanı değil, şimdi geçen yılın bütçesi ile yaptığı  hizmetlerin dökümünü ve bu yılın bütçesi ile de yeni yılın hizmet hedeflerinin açıklanmasını beklerdik. Neyse, daha zaman var. Bu arada Allaha hamdolsun yöremize  sevindirici güzel yağmurlar da oldu. Hatta bazı yükseklere kar da yağdı. Ancak, bu hengamede akaryakıta yapılan zamlar hiç hoş değil. Çiftçiler başkanı Sayın M. Kemal Kocabaş, gelecek yılın üretimi için şimdiden bu zamların böyle gitmesinden endişeleniyor ve üretimin zorlaşacağını söylüyor. Buda hoş bir şey değil, daha gelecek yıl gelmedi, gelmiş olan yılın şükrünü bir eda edelim. İlçemizde ve bazı yol kenarlarında görüyoruz Büyükşehir  70 milyon yatırım yapmış, ne güzel ne âlâ, iyi de Söke’nin hanesine ne düşmüş gördünüz mü? Söke 5. Sırada, neden acaba? Yorumunu Sökelilere bırakıyorum. Bu arada birde şu zehir tacirleri, uyuşturucu çeteleri basında haber olmaktan hiç eksilmiyorlar. Nedir bu yahu! Bunların bu kadar mı çok müşterileri var? Allah’ın verdiği bu akıl ve irade bu denli insanın kendisine zarar vermesi için kullanılır mı? Hayret doğrusu! Mutluluğa hizmet etmesi gerekirken, mutsuzluğa koşması ve bu aklın başa bela olması anlaşılacak gibi değil.

BAZI  YATIRIMLARIN SEREMONİSİ

Geçen hafta dikkatimi çeken bir husus daha oldu, sürüncemede olan bazı yatırımlar hakkında çıkan haberler. Mesela, Söke’ye gelecek olan Boynak içme suyu, yıllardır bir türlü gelemedi. Ama, artık gelecek, çünkü seçimler geliyor. ASKİ Genel Müdürü Sayın Erdoğan Öztürk Sökelilere müjdeyi veriyor “Boynak içme suyu 3-4 ay içinde çeşmelerden akacak” inşallah diyoruz ve bu vaadin son bulmasını diliyoruz. Evet, vaatler devam ediyor, Aydın Ak Parti Milletvekili  Sayın Mehmet Erdem, Söke çayı ıslahını DSİ yapacak demiş. Bu da güzel bir haber, ama bunda bir tarih yok ve zaman verilmemiş. Bununda pek fazla uzamamasını temenni ediyoruz. Çünkü, Söke’nin bazı sorunlarına bu düzenlemenin önemli ölçüde faydası olacaktır. Özellikle de trafik sıkıntısını rahatlatacak düşüncesindeyiz. Bu gelişmeler trafiğinde çok önemli bir mesele yeniden gündeme gelmiş, Sarıçay ve Beşparmak Barajları. ASKİ Genel Müdürü Sayın Erdoğan Öztürk bu barajların yapımı için “para bizden, yapım DSİ’den” demiş. Ama, bu konuda da tarih yok, Protokol imzalanmış, Sayın Öztürk DSİ ihalesini yapsın bekliyoruz, parayı biz ödeyeceğiz diyor. Evet, geçen haftanın gündeminden bazı önemli gelişmeler bunlardı. İnşallah yapılan vaatler ve verilen sözler gecikmeden zamanında yerine getirilir, sıkıntılar giderilir ve o alandaki beklenen mutluluklara ulaşılır. Çalışanlara başarılar diliyoruz. Yüce Allah bu vatan ve bu millet için çalışıp çaba gösterenlerden razı olsun diyor, bu haftanın  yorumunu da burada noktalıyoruz. Esenlikler dileğiyle hoşça kalınız efendim.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.