PAMUKTA ÜRETİCİNİN FİYAT BEKLENTİSİ EN AZ 7,2 TL.


İsmail ERAVCI 

Söke Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Deniz Günal, piyasada pamuk alım satımının durgun olduğunu belirterek, iplikçinin 6,9 TL dolayında bir fiyat verdiğini, ancak üreticinin beklentisinin 7,2 TL. olduğunu söyledi.

Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal konuyla ilgili bilgi vererek “Şu anda pamuk alım satım sezonu oldukça durgun geçiyor. Dolardaki yükselmeler nedeniyle üretici fiyatların biraz daha yükseleceğini düşünüyor. Bundan dolayı ürününü satmıyor, bekliyor. Borsada iplikçi 6,9 TL civarında bir fiyat veriyor. Buna karşı üreticinin beklentisi 7,2 TL. üzerinde. Pamuk 7 TL. psikolojik sınırını aşarsa fiyatların yükseleceğini söyleyebilirim. Üretici fiyatın yükselmesini bekliyor, iplikçi ise bu fiyattan almak istiyor. Bundan dolayı piyasada bir durgunluk var. Önümüzdeki günlerde bu durgunluğun biraz olsun yerini kıpırdanmaya bırakacağını söyleyebilirim.”dedi.

Salih Deniz Günal, rekoltenin geçen yılın altında olduğunu belirterek, bu ne kadar altında olduğu konusunda rakam vermesinin doğru olmayacağını belirterek “Rakamlar farklı yerlere çekiliyor. Geçen yıllarda bunları yaşadık. Üreticinin aslında hasat sezonu başındaki fiyat beklentisi 6,9 TL. ile 7 TL. arasındaydı. Hasat sezonu öncesi istenen fiyatlardayız. Rekoltenin geçen yıla göre daha düşük olması, bununla beraber doların yükselmesi üreticinin beklentisini artırdı. Üreticinin fiyat beklentisi 7,2 TL. ile 7,4 TL. arasında. Üretici fiyatın yükselmesini bekliyor. Borsada durgun bir dönem geçiriyoruz.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.