SÖKE’DE 450 BİN DEKAR ARAZİNİN PARSELLERİ YENİLENDİ


İsmail ERAVCI

Söke Kadastro Birimince Söke’de yaklaşık 450 bin dekar araziyi kapsayan toplam 34 bin paftanın yenilendiği bilgisi verildi. Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu geçtiğimiz günlerde resmi kurum denetlemeleri kapsamında Söke Kadastro Biriminde de denetimlerde bulundu. Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu bu denetimler kapsamında Söke Kadastro Birimi Sorumlusu Ömer Ümit Gülmen tarafından bilgilendirildi.

Ömer Ümit Gülmen yapılan kadastro yenileme çalışmaları konusunda Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu’na bilgiler verdi. 2017 yılı programında Söke’den 5 köyün 3402 sayılı yasanın 22. Maddesi A bendi gereğince yenilemeye alındığını söyleyen Birim Sorumlusu Ömer Ümit Gülmen “Bu mahalleler Doğanbey, Özbaşı, Tuzburgazı, Serçin ve Sarıkemer Mahalleleridir. Bu 5 birimde toplam 13 bin 142 parselde yenileme çalışmalarına başlandı. Bu 5 birimdeki 13 bin 142 parsel toplam olarak yaklaşık 240 bin dekar alana denk geliyor. Çalışmalar geçtiğimiz aylarda başladı ve tüm hızıyla devam ediyor. Tuzburgazı Mahallesinde ve Sarıkemer Mahallesinde ölçümler bitti. Değerlendirme çalışmalarına devam ediliyor. Doğanbey Mahallesinde ise ölçü ve değerlendirme alan çalışmaları devam ediyor. Özbaşı ve Serçin Mahallelerinde ise arazide ölçüm çalışmaları devam ediyor.”dedi

Ömer Ümit Gülmen geçen yılda 18 birimde kadastro yenileme çalışmalarını tamamladıklarını belirterek “Pamukçular, Akçakaya, Bağarası, Nalbantlar, Burunköy, Yeniköy, Bağarası, Karacahayıt, Çalıköy, Yeşilköy, Söke merkez, Savuca, Yenidoğan, Gölbent, Güllübahçe, Sazlı gibi birimleri kapsayan parsel yenileme çalışmaları tamamlandı. Bu birimlerdeki çalışmalar kesinleşti ve tapularını veriyoruz. Bu 18 birimdeki toplam 190 bin dekar alanı kapsadı. 21 bin parselin yenilemesi yapıldı. Tapular çıktı ve hak sahiplerine tapularını veriyoruz. Tapular karşılığında hiçbir ücret talep edilmiyor. Hak sahiplerinin çoğunluğu henüz daha tapularını almadı. Onlara dairemize bekliyoruz.”dedi.

Söke’de geçen dönem 18, bu dönemde 5 olmak üzere toplam 23 birimin parsellerinin yenilenmiş olacağını söyleyen Ömer Ümit Gülmen “Böylece Söke Ovasında parsel ölçümleri yenilenen alan yaklaşık 4560 bin dekarı buluyor. Yenilenen parsel sayısı ise toplamda 34 bini geçti. Böylece Söke’de eski parseller kalmadı. Hepsi yenilendi. Kesin koordinatlar sıfır hata ile tespit edilecek.”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.