HAYATINIZ BİZİM İÇİN DEĞERLİ

İsmail ERAVCI

Söke’de 2015 yılında faaliyete geçen kısa adı KETEM olan Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi, eğitim ve tanıtım çalışmalarını sürdürüyor. Söke’nin yanısıra Kuşadası ve Didim ilçelerine de hizmet veren KETEM “Erken Teşhis Hayat Kurtarır” sloganıyla alanda çalışmalarını sürdürüyorlar. Geçtiğimiz günlerde Söke İlçe Sağlık Müdürlüğüne atanan Dr. Esma Gürsoy’un da zaman zaman katıldığı tanıtımlarda erken teşhisin önemi üzerinde durularak merkezin hizmetleri vatandaşlara anlatılıyor.

Bu tanıtım özellikle Sağlıklı yaşam aracının Söke’ye geldiği aylarda daha yoğun şekilde yapılıyor. KETEM ve İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları Halk Eğitim Merkezi kurslarına devam eden bayanlara özellikle kanserde erken teşhisin sağlıklı bir yaşam için önemini anlatıyorlar. Dün ve önceki günkü alan çalışmalarına Söke İlçe Sağlık Müdürü Dr. Esma Gürsoy’da katıldı.

KETEM’in çalışmaları hakkında bilgiler veren Dr. Esma Gürsoy, kanser taramasının, kanser tedavisinin çok daha kolay ve etkili olabildiği erken evrelerde yakalamak için test ve muayene yapılması olduğunu belirterek “Tarama yöntemleri hastalığın başlaması ile hastalığın görünür bir belirti verdiği ana kadar olan süreçte uygulanır.

KETEM’ler toplumun kanser, kanserde erken teşhis ve kanser taramasının önemi hakkında farkındalığını artırmak, erken yakalanabilir kanserlerde erken teşhis ve toplum tabanlı tarama faaliyetlerini yürütmek amacıyla kurulmuşlardır. Erken teşhis hayat kurtarır prensibiyle yola çıkılmıştır. İlçemizde KETEM’de 2015 yılından beri Ticaret Odası Binası altında eski SGK binasında hizmet vermektedir. Söke KETEM Ulusal Kanser Tarama Programı kapsamında üç kanser tipi için tarama yapmaktadır. Birincisi meme kanseri taraması yapmaktadır. 40 69 yaş arasındaki iki yılda bir uygulanan mamografi ile; ikincisi Serviks (Rahim Ağzı) kanseri 30 ile 65 yaş arasındaki bayanlara 5 yılda bir uygulanan HPV-DNA testi (Rahim ağzından numune alınması işlemi) ile üçüncüsü Kolorektal yani kalın bağırsak testidir. Bu test 50 -70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir uygulanan Gaitada Gizli Kan testi ile yapılmaktadır. “dedi Esma Gürsoy, bakanlık Politikası gereği yapılan testlerin tamamen ücretsiz olduğunu belirterek “Bu konuda vatandaşlarımızı KETEM’e, Aile hekimlerine ve Söke İlçe Sağlık Müdürlüğüne başvuru için bekliyoruz.” diye konuştu Esma Gürsoy yeni bir uygulamadan da söz ederek “Vatandaşımızın sağlığı için her türlü uygulamayı yapıyoruz. Vatandaş ilçe merkezi dışında ve 10 ve üzerinde bir grup oluşturdularsa gidiyoruz araçla alıyoruz ve Söke KETEM’e getiriyoruz. Burada taramaları yapıldıktan sonra yine aldığımız yere vatandaşları bırakıyoruz. Kanser tedavisi çok masraflı olan bir tedavi şekli. Erken evrede yakalandığında maliyet oldukça düşük oluyor.

Söke KETEM Söke’nin yanı sıra Kuşadası ve Didim ilçelerine de hizmet veriyor. Kış aylarında yaklaşık 280 bin kişiye hizmet veren Söke KETEM yaz aylarında ise 800 bin ile 1 milyon arasında kişiye hizmet veriyor.”dedi

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.