ATATÜRK SÖKE’YE HANGİ TARİH’TE GELDİĞİ BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR

İsmail ERAVCI

Atatürk’ün Söke’ye gelişinin 94’üncü yıldönümü nedeniyle dün ilçemizde çeşitli törenler düzenlendi. Bu törenlerden biri Söke Anadolu Lisesi toplantı salonunda yapıldı. Dün saat 11.00’de Söke Anadolu Lisesi toplantı salonunda Atatürk’ün Söke’ye gelişiyle ilgili bir şöyleşi düzenlendi. Söyleşinin konuşmacıları Gazeteniz Yeni Söke yazarlarından Yaşar Çağbayır ve Abdülkadir Güler oldu.

Söyleşiye Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, Söke Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş, okul müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldılar.

Toplantıda ilk konuşmayı yapan Gazeteniz Yeni Söke Yazarı Yaşar Çağbayır, sözlerine Söke Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş ve Söke Anadolu Lisesi Müdürü Hakan Çevik’in öğrencileri arasında bulunduğunu belirterek “Duygulu anlar yaşıyorum. Burada öğrencilerimin karşısında konuşacağım. Bugün burada 1981 yılından beri yapılan Atatürk’ün Söke’ye ilk ziyaret edişi anmalarının birinde bulunuyoruz. Bu anmalar değişik etkinliklerle kutlanıyor. Bu sene ilk defa böyle bir söyleşi düzenleniyor. Atatürk’ün halka verdiği değeri, sevgiyi ziyareti anlatırken göreceğiz. Atatürk Büyük Nutuk’ta diyor ki Ben 1924 yılı Ocak ayında İzmirdeydim, iki aya yakın kaldım diyor. Bu iki ay içinde harp oyunları düzenleniyor. İzmir’de bulunduğu için Kuşadası İzmir’e bağlıdır. Milletvekili Mahmut Esat Bozkurt Atatürk’ü Kuşadası’na davet ediyor. Bunu duyan Sökeliler de İzmir’e hareket ederek Kuşadası’nın 20 km. yakınında Söke var diyerek Atatürk’ü Söke’ye davet ediyor. Atatürk’ü Kuşadası Kaymakamı karşılıyor. Kuşadası’nı geziyor. Mahmut Esat Bozkurt’un verdiği davete katılıyor. Özbaş Ailesi Atatürk’ü Söke’ye davet ediyor. Atatürk kabul ediyor ve Söke’ye geliyor.”diyerek Söke’deki Atatürk ve sevgisi ve ilgisini anlattı. Kuşadası kaymakamının Atatürk’ü karşılamasına rağmen Söke Kaymakamından hiç söz edilmediğini dile getiren Çağbayır “Ama kayıtlarda 1920 ile 1926 tarihleri arasında bir kaymakam var. Ama bu kaymakam fiili görevde mi onu bilmiyoruz. Söke Kaymakamı o gün söz konusu değil.”dedi. Atatürk’ün Söke’ye gelişinin uzun yıllar 4 şubat olarak kutlandığını söyleyen Yaşar Çağbayır “1996’dan beri de 9 şubat olarak kutlanıyor.”diyerek araştırmaya nasıl başladığını anlattı. Tarihte Türk Kadını adlı kitabı okurken, Atatürk’ün 4 Şubatta gazetecilerle toplantı yaptığını öğrendiğini söyeyen Yaşar Çağbayır “Zihnimde bir soru belirdi. Bu adam 4 şubatta İzmir’de gazetecilerle toplantı yaparken aynı anda Söke’de nasıl olur diye bir soru zihnimde belirdi. O anda 4 Şubat toplantısı yapan Abdülkadır Güler’e bunu söyledim. Araştırmalara başladık. Dolayısıyla 4 şubat olmadığı ortaya çıktı. Ama İzmir Gazetelerinden bir kısmı 8 şubat, bir kısmı 9 şubat, bir kısmı 10 şubat yazıyor. Ben bu durumda işin içinden çıkamayacağım dedim ve bıraktım. İzmir’deki Milli Kütüphane’ye başvurdum, gelin kendiniz araştırın cevabı aldım. Ben öğlece bıraktım. O sırada devreye Abdülkadir Güler girdi. 11 Şubat 1924 tarihli Milli Hakimiyet Gazetesi Atatürk dün ziyaretinden dönmüştür diyor. 13-14 şubat tarihli gazetelerde bir şey yok. Benim o yıllarda yazdığım Makaleleri ve araştırmaları Yeni Söke Gazetesi sahibi Hasan Hüseyin Yavaşoğlu kitaplaştırmış, günün anısına onları dağıtacak. İlgilenenler alabilir. Şunu söyliyeyim ben Atatürk Söke’ye 4 şubat’ta gelmedi dedim, ne 8 şubat’ta, ne 9 Şubat’ta ne de 10 Şubat’ta geldi demedim. Ben 4 şubat değil dedim. Kahramanlığım bu kadar.”dedi.

Yaşar Çağbayır’ın Atatürk’ün Söke’ye gelişini çok güzel anlattığını dile getiren Abdülkadir Güler, 9 Şubat tarihini Genel Kurmay’ın kendisine gönderdiği bir yazıdan çıkardığını belirtirken, 8 şubat ve 10 şubat tarihlerini neden elediği konusunda ise sessiz kaldı. Araştırmanın kahramanının Yaşar Çağbayır olduğunu söylerken, 9 Şubat tarihini Genel Kurmay’ın kendisine gönderdiği yazıdan çıkardığını söyledi. Genel kurmay’ın kendisine gönderdiği belgeyi okudu. Yaşar Çağbayır bu arada belgenin son paragrafını da okumasını isterken, Güler bu son parağrafı okuyacağını söylemesine rağmen okumayıp 9 Şubat araştırmasının kahramanının Yaşar Çağbayır olduğunu birkaç kez tekrarladı. Ancak özellikle 8 şubat ve 10 Şubat tarihlerini neden elediği konusunda tek bir cümle konuşmadı.

Yaşar Çağbayır toplantı sonrasında gazeteniz Yeni Söke Muhabirine açıklamalarda bulunarak “Şimdi bugünkü Söke Anadolu Lisesi’ndeki yapılan toplantıda arkadaş beni bu işin kahramanlığına soyunduğumu zannetti. Defalarca kahramanı Yaşar Çağbayır, Yaşar Çağbayır diye söyledi. Benim aslında ne kahramanlıkta gözüm var, ne de birinci sınıf böyle araştırmacı tavrıyla ortada gezmeye ihtiyacım yok. Benim buradaki tek amacım  8 Şubat’ı nasıl elediğini izah etmesi gerekirken, mevcut olan önceden benim elimde de bulunan, defalarca söylediğim 10 ve 11 şubat tarihli Hakimiyet-i Milliye Gazetesi’ndeki haberleri ve Genel Kurmay’dan, Türk Dil Kurumu’ndan gelen belgeler olduğu için inanılır, güvenilir belge yerine koydu ve yine eski bildiğini okudu ama 8 şubatla ilgili, 10 şubat’la ilgili geçersizlik tek kelime çıkmadı ağzından. Ben yine söylüyorum bu işin kahramanı değilim. 8 Şubatı, 10 şubatı eleyecek kahramanlar arıyorum”dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.