SU YÖNETİMİ KOORDİNASYON KURULU 2018 YILININ İLK TOPLANTISINI YAPTI

Artık üreticiden su hizmeti bedeli TL/da tarifesi yerine sefer/saat tarifesi ile alınacak.

İsmail ERAVCI

Aydın İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulunun 2018 yılı ilk toplantısı, Aydın Vali Yardıcısı Ömer Faruk Günay başkanlığında önceki gün DSİ 21. Bölge Müdürlüğü toplantı salonunda yapıldı. Toplantıda alınan kararla su kullanım hizmet bedelinin TL/da yerine sefer/saat uygulamasına geçilmesine karar verildi. Böylece su tasarrufunun yapılması kararlaştırıldı.

Toplantıya DSİ 21. Bölge Müdürü Mehmet Akif Balta, Bölge Müdürlüğü Havza Yönetimi İzleme ve Tahsisler Şube Müdürü Metin Balbakan, İşletme ve Bakım Şube Müdürü Cengiz Köse ve 39 Kurum/Kutuluş’tan kurum amirlerinin de yer aldığı toplam 35 kişinin katıldığı bilgisi verildi.

Havza Yönetimi Başmühendisi Mehmet Censur tarafından “Havza Koruma Eylem Planı (HKEP) Takip Tabloları” hakkında bilgilendirme sunumu yapılırken, ayrıca bir önceki toplantıda alınan kararlar hakkında bilgiler verilirken, kararların takibi hakkında sunum yaptı.  Ayrıca, Aydın Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 4. Eylem Planı “Yayılı Kaynak Kirliliği Yönetimi, Kontrolü” ve Aydın İlindeki Nitrat İzleme Sonuçları hakkında bilgilendirme yapıldı. Aydın Orman İşletme Müdürlüğü tarafından 5. Eylem Planı “Ağaçlandırma, Erozyon Ve Rusubat Kontrolü” ile ilgili sunum gerçekleştirildi.

Toplantının gündem maddeleri içerisinde yer alan; Aydın İlindeki sulama tesislerinin randımanını artırmak için sulama birlikleri tarafından uygulanan su kullanım hizmet bedellerinin TL/da yerine sefer, sefer/saat veya saat gibi su tasarrufu sağlayacak uygulamalara geçilmesi konusu görüşülerek, TL/da yerine sefer – sefer/saat uygulamasına geçilmesi kararı alındı. Böylece sulama birliklerinin bu güne kadar su hizmet bedellerinde uyguladıkları TL/da uygulamasının yerine sefer/saat uygulamasına geçilmesi kararı alınması yeni bir düzenlenin getirilmesine neden olacak.

Suyun kaliteli kullanılması ve korunması ile ilgili temennilerde bulunularak toplantı sonlandırıldı.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.