OKUMA- YAZMA SEFERBERLİĞİ 5 MART TARİHİNDE BAŞLIYOR

İsmail Eravcı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan himayelerinde başlatılan okuma yazma seferberliği ile ilgili Söke’de alan taramaları sonuna gelindi. Söke’de okuma yazma bilmeyen vatandaşların büyük bölümüne ulaşıldığı belirtildi.  Okuma yazma seferberliği kursları 5 Mart tarihinde başlayacağı bilgisi verilirken, bunun son yıllardaki en büyük okuryazarlık seferberliklerden biri olduğu belirtildi

Kurslarda sadece sınıf öğretmenlerinin görev alacağı okuma yazma kursları ile ilgili alan çalışmalarının sonuna gelindiği bilgisi verildi. Söke merkez mahallelerin yanısıra Güllübahçe, Atburgazı, Tuzburgazı, Doğanbey, Sarıkemer ve çevresi, Bağarası ve çevresindeki mahallelerde alan taramalarının sonuna gelindiği bilgisi verilirken, okuma yazma bilmeyen yaklaşık 700 ile 800 arasında bir vatandaşa bulaşıldığı belirtildi. Okulu olmayan mahallelerde bulunacak uygun mekanlarda okuma yazma kurslarının devam edeceği bilgisi verilirken, kursların ilk aşamasının 5 mart tarihinde başlayıp 15 Mayıs tarihinde bitirilmesi planlanıyor.

Söke’de okuma yazma bilmeyen vatandaş sayısının 2200 dolayında olduğu bilgisi verilirken, yetişkinlere yönelik okuma yazma kurslarının Halk Eğitim Merkezleri aracılığı ile düzenli bir şekilde yürütüldüğü bilgisi verildi. Bu çalışmalar kapsamında Türkiye genelinde okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin sayısı 4,8 milyon kişi iken Ana kız okuldayız kampanyası ile 2012 yılında bu sayının 2,7 milyona düştüğü bilgisi verildi. Söke’de amacın okuma yazma bilmeyen 2,2 bin yetişkine okuryazar hale getirilmesi ve ilkokul düzeyinde öğrenim görmelerini sağlayacak ikinci kademe okuma yazma kurslarına yönlendirmenin amaçlandığı belirtildi.

Söke Halk Eğitim Merkezince yapılan açıklamada okuryazarlık seferberliği çalışmalarının ilk döneminin 5 şubat -15 Mart tarihleri arasını kapsadığı bilgisi verilerek “Bu kapsamda Söke’deki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti amacıyla gerekli alan taramaları yapıldı. Kurslar 5 Mart pazartesi günü başlayacak ve 11 Mayıs tarihinde bitirilmesi hedefleniyor. Kurs sonunda başarılı olan kursiyerlere okuryazarlık belgesi verilecek. Halk eğitim Merkezi olarak Söke’de hedefimiz okuma yazma bilmeyen herkese okuma yazmayı öğretmek. Kurumda okuryazarlık seferberliği yürütme kurulu oluşturuldu. Okullar ve kurumlarla işbirliği içinde çalışmalar yürütülüyor. Bu arada muhtarların destekleri ile ev ziyaretleri yapılarak okuma yazma bilmeyenler kurslara davet edildi.” Denildi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.