BOSNA HERSEK VE ALİYA İZETBEGOVİÇ PANELİNE SÖKE EV SAHİPLİĞİ YAPTI


İsmail ERAVCI

Söke Kaymakamlığı himayelerinde Aydın Boşnakları Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından önceki gün saat 14.30’da “Bosna Hersek ve Aliya İzetbegoviç “ paneli Recep Yazıcıoğlu Kültür Salonunda yapıldı. ADÜ Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç’in moderatörlüğünü yaptığı panelde konuşmacılar  Ahmet Kemal Baysal, Dr. Mehmet Ali Özler ve Samir Vildiç Bosna Hersek ve Aliya İzetbegoviç’i anlattılar.

Bosna Hersek ve Aliya İzetbegoviç paneline Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, AK Parti Söke İlçe Yöneticileri, MHP Söke İlçe Başkanı Veysel Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurkan ve davetliler katıldılar

Toplantının selamlama konuşmasını yapan Aydın Boşnakları Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Hasan Mergen “Türkiye Bosna-Hersek Kültür Dernekleri Federasyonuna bağlı olarak 2002 yılından beri çalışmalarını yürüten Aydın Boşnakları Kültür ve Yardımlaşma Federasyon derneğimiz kurulduğu günden bu yana kültürel, sanatsal, akademik pek çok alanda etkinlikler yürütmüş ve yürütmeye devam ediyor. Aydın ilimizin güzide şehri Söke’de sayın Kaymakamımızın himayelerinde hep birlikte bu paneli gerçekleştireceğiz. Bosna-Hersek tarihi ile ilgili fikir edineceğimiz Bosna –Hersek savaşı sırasında Türkiye ilişkilerinin kağıda dökülmemiş tanıdıklarını dinleyeceğimiz fikri lider Bosna-Hersek devlet kurucusu Cumhurbaşkanı Aliya İzetbegoviç’in hayatını ve fikirlerini yakından tanıyacağımız panelimizde bir aradayız. Bugün çok değerli konuklarımız bizimle birlikteler.”dedi.

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu panelde yaptığı konuşmada Bosna Hersek merhum Aliya İzetbegoviç ile ilgili  bilgilerini tazelemek için merhumun birkaç kitabını karıştırdığını belirterek  “Daha çok onlardan alıntı yaparak bir şeyler söylemek isterim. Yazar diyor ki Aliya İzetbegoviç için “O bir düşünür. Ortaya koyduğu eserler onun insanın evrensel sorunları üzerine düşünen Müslüman bir mütefekkir olduğunu gösterir. Baskılara asla boyun eğmeyen bir özgürlük savaşçısıdır. Halkının bağımsızlık savaşına öncülük eden gerçek bir lider, devlet kurucusu bir önderdir. Yaşamına baktığımızda merhum Aliya İzetbegoviç’in zeki bir entellektüel, tam bir lider, düşünür, eylem adamı, inançlı bir mümin, iyi bir devlet başkanı, iyi bir siyasetçi ve mutlaka iyi bir özgürlük savaşçısı olarak görüyoruz.

Aliya İzetbegoviç, savaşın stratejisi insanın ahlaki değerlerini yitirmesine yol açmasıdır. Bu gerçekliği bilmesine ve yaşanan soykırıma rağmen misillemeye izin vermemiştir. Hatta bununla ilgili talepler dile geldiğinde şöyle der “Biz sırp kasaplarına karşı onların yaptığını yapacaksak onlardan ne farkımız kalır ki.

Bosna Hersek’i Türkiye’nin kardeşi olarak gördüğünü, gerek Türk Milleti gerekse Türkiye Cumhuriyetine karşı büyük bir saygı ve sevgi beslediğini de biliyoruz. Aliya İzetbegoviç 20. Yüzyılın özellikle son 10 yılında ortaya çıkmış, belki dünya çapında tek diyebileceğimiz bir lider. Sadece bu savaş sebebiyle Hosna Hersek Halkının değil, esasen tüm insanlığın onurunu yücelten bir lider olarak görüyoruz.”dedi.

Panelin moderatörlüğünü üstlenen Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç yaptığı kısa konuşmada “ Her bir olayın, hangi süreçlerden geçtiği, nasıl bir tarihe sahip olduğunu unutmamamız yaşatmamız açısından bu tür etkinliklerin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Diğer taraftan bugün toplanmamızın temel nedeni Bosna Hersek ve izetbegoviç. İzetbegoviç son denemin 20. Yüzyıldan 21. Yüzyıla geçerken son dönemin en önemli liderlerinden birini konuşacağız.  Bu mücadelenin ne anlama geldiğini bilmek durumundayız. Ben şu anda ülkemizin ne hale geldiğini, dünyada yaşanan olayları düşündüğümüzde bu mücadelenin ne anlama geldiğini daha iyi idrak edebiliriz. Bu gözle değerlendirdiğimizde bu Aliya İzetbegoviç’ın başlattığı  ve sürdürdüğü bu liderlik, çok önemli bir görevi, misyonu yerine getiriyordu. Bugün burada daha yakından inceleyenlerle beraber konuşacağız.”dedi.

Daha sonra  Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç  moderatörlüğünde  Bosna Hersek Başkonsolosu Ahmet Baysak’ın adına Dünya Bosna Hersek Göçmenleri Birliği Başkanı Hasan Sehoviç “Bosna Tarihine Genel Bir Bakış”, Muğla Üniversitesi Rektör Danışmanı Mehmet Ali Özler “Bosna Hersek Savaşı sırasında Türkiye İlişkileri” ve Saraybosna BİĞMEN Müdürü Şamir Vildiç “Aliya İzzetbegoviç’in Hayatı ve Fikirleri” konusunda sunumlarını yaptılar

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.