SAĞEL: ZEYTİNYAĞI FİYATLARININ 2 AY İÇİNDE YÜKSELECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM


İsmail Eravcı

Söke Ticaret Borsası’nda yeni yönetim kurulu başkanı olması beklenen önceki dönem meclis başkanı Ahmet Nejat Sağel, ilk açıklamasını zeytinyağı fiyatları üzerine gazeteniz Yeni Söke Muhabirine yaptı. Üreticinin panik yapmamasını isteyen Ahmet Nejat Sağel, fiyatların 2 ay içinde toparlanacağını söyledi.

Ahmet Nejat Sağel yaptığı açıklamada “Zeytinyağı sadece yurt içinde değil, dışarıda da düştü. Bundan dolayı iç piyasadaki zeytinyağı fiyatlarında bir gevşeme oldu. Birde yurt dışından gelen yağlar var. Yurt dışından gelen bu zeytinyağları iç piyasadaki zeytinyağı fiyatlarını bayağı bir etkiledi. Her düşüşünde bir çıkışının olacağını düşünüyoruz. Bunun düzeleceğini umuyoruz. Tahmin ediyorum 1-2 ay içinde fiyatlar düzelir. İnşallah hayırlısı olur ”dedi.

Ahmet Nejat Sağel’in açıklamaları arasında yurt dışından zeytinyağı geldiği şeklindeki cümleleri ise zeytinyağı ithalatını gündeme getirdi. Ahmet Nejat Sağel’in bu açıklamalarına karşın Söke Tariş Zeytin ve zeytinyağı Tarım Satış kooperatifi Başkanı Mehmet İz, üretici acısından durumun vahim olduğunu söyledi. Bu sezon zeytinyağı veriminin oldukça düşük olduğunu belirterek “Bölge bölge yüzde 50’ye kadar verem düşüklükleri yaşandı. 4 kg’da 1 kg. zeytinyağı verimi elde edilen bölgelerde bu oran 6’da 1’e hatta 7’de 1’e buldu. Üretici bunun şokunu yaşarken şemdi de fiyat şoku yaşıyor. Fiyatlar bir anda 7-8 yıl öncesine döndü. Bugün hemen her şeye zam yapılıyor. Benzinin pompa fiyatı 6 TL., 1 kg. zeytinyağının fiyatı 8 TL. Üretici mağdur. Kırsal kesimdeki insanlar sefaleti yaşıyor. Devletin zeytinyağı fiyatlarına el koyması gerekli. Bir şekilde üretici desteklenmeli. Şu anda zeytinyağındaki durumu açıklamakta zorlanıyoruz. Döviz kuru yükseliyor, zeytinyağı fiyatları düşüyor. Fiyatlar düşerken dışardan zeytinyağı ithalatı ise üreticiyi içinden çıkılmaz bir hale getiriyor.”dedi .

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.