RESTORASYON BİR AYDIR SÜRÜYOR

İsmail ERAVCI

Söke Aydın Caddesi üzerindeki 110 yıllık tarihi binada yaklaşık 1 aydır restorasyon çalışmaları sürerken, önümüzdeki 1 ile 1,5 aylık süre içinde restorasyon çalışmalarının bitirilmesi planlanıyor.

Aydın Caddesi üzerindeki 110 yıllık tarihi binada onarım ve restorasyon çalışmaları tüm hızıyla sürerken, Söke’de yayınlanan bir gazetede çıkan haber okuyucuya pes, bu kadarı da olmaz dedirtti. Çünkü binada 1 aydır yapılan onarım ve restorasyon çalışmalarından habersiz olan muhabir, Söke bu görüntüden ne zaman kurtulacak diye sormayı da ihmal etmiyor. Araştırılmadan, hiçbir hazırlık yapmadan yapılan haberle vatandaşların yanlış bilgilendirilmesinin yanısıra bina sahiplerine de suçlayıcı şekilde haber yapılması tepki çekti. Ne zaman çekildiği belli olmayan fotoğrafın altına hiç bir araştırma yapılmadan yazılanların sorumlu habercilikle bağdaşmadığı dile getirilerek, haberciliğin ciddi bir meslek olduğu belirtildi.

Aydın Caddesinde bir inşaatın temel kazısı sırasında Fuat Ersoy’a ait 110 yıllık tarihi binanın bir duvarı çökmüş ve çatısı büyük zarar görmüştü. İş kazası 11 Şubat 2017 tarihinde meydana gelmişti. Bu kazanın ardından binanın çevreye daha fazla zarar vermemesi için binaya destekler konularak ayakta kalması sağlanmış ve bu arada binanın restorasyon çalışmaları için Anıtlar Kurulu’na başvuru yapılmıştı. Şubat ayı içinde Anıtlar Kurulu’ndan projenin onaylanmasıyla birlikte Mart ayı içinde onarım ve restorasyon çalışmaları başladı.

İlgililer Anıtlar Kurulu tarafından koruma altına alınmış eserlerde yapılacak çalışmanın sadece belediyelerin değil aynı zamanda Anıtlar Kurulunun da karar verildiği belirtildi. Binada yapılacak olan onarım ve restorasyon projesinin Anıtlar Kurulu tarafından hazırlandığı bilgisi verildi. Restorasyon için sıranın alındığı ve 2017 yılı son aylarında projenin Anıtlar Kurulu tarafından onaylandığı bilgisi verildi. Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan proje, uzman ekipler tarafından bir aydır binada uygulanıyor. Tamirat çalışmalarında öncelikle 110 yıllık tarihi binanın göçen duvarı yapılırken, duvarın bitmesinden sonra çatı tamiratının başlayacağı bilgisi verildi. Binada bir taraftan sıva çalışmaları da yapılıyor. Bu arada zarar gören ahşap bölümlerinde çalışması devam ediyor. Tamiratı yürüten ilgililer “Burada yaklaşık 1 aydır bir çalışma yürütülüyor. 1,5 ay sonra binayı oturulur hale getirmeyi planlıyoruz ”dediler.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.