SÖKE OVASINDA PAMUK EKİMİ SEZONU BAŞLADI


İsmail Eravcı

2018 pamuk ekim sezonunda 360 bin dekar arazinin en az 350 bin dekarının pamuk ekilmesi beklenen Söke Ovası’nda çalışmalar başladı. Söke Ovasında Nisan ayı başından itibaren tarla hazırlıkları başladı. Havaların uygun gitmesi nedeniyle bazı üreticilerinde pamuk ekimlerine başladıkları belirtildi. Söke Ovasında buğday ekiminin az olması nedeniyle ovanın çok büyük bir bölümünün ası pamuklardan oluşması bekleniyor.

Söke Tariş 131 Nolu Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı İsmail Özer, Söke Ovasında sezonun başladığını belirterek “Bu sene üretici tarlaya erken girdi. Geçtiğimiz yıllara göre 15 günlük bir erken pamuk ekiminin olacağını düşünüyoruz. Hava şartları iyi ise erken ekim çok iyidir. Nisan ayına baktığımızda bizim bölgemizde 15 gün gibi bir süre daha yağışların olmayacağı görünüyor. Bu süre içinde Söke Ovasında tarla hazırlıklarının büyük bölümü tamamlanır. Nisan ayının 20’sinden sonra pamuk ekimleri hızlanacaktır. Ekim süresi kısaldığı için pamukların büyük bölümü aynı anda çapaya gelecek, aynı anda suya gelecek. İnşallah büyük bir sıkıntı olmaz.

Söke Bölgesinin iyi bir yağış almasına rağmen Aydın ve doğusunda yeterli yağış olmadı. Bundan dolayı barajların doluluk seviyeleri geçen yılın altında kaldı. Sulama döneminde su sıkıntısı olacağının sinyallerini şimdiden alıyoruz. Maliyetlerde geçen yıla göre yüzde 30 dolayında bir artış olacak. Mazot, gübre, ilaç ve tohum fiyatları geçen yılın en az yüzde 30 üzerinde olacak. Biz Tariş olarak üreticiye ayni yardım desteğinde bulunuyoruz ve bulunmaya devam edeceğiz. Bu bizim kooperatifçilik görevlerimizden biri. Geçen yıl yaptığımız ayni yardım miktarını bu sene katladık.”dedi

 

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.