DEVLET DESTEKLİ AŞI PROJESİ’NİN KONTROLLERİ YAPILDI


İsmail ERAVCI

Geçtiğimiz günlerde Söke’ye bağlı Karacahayıt, Avşar, Çalıköy, Yeşilköy ve Nalbantlar mahallelerinde yabani delicelerin aşılanması devlet desteği kapsamında yapılmıştı. Yaklaşık 100 binin üzerinde yabani delice zeytin aşısı yapılarak  ekonomiye kazandırılması yönüne gidilmişti ve bu projenin hayata geçirilmesi için devlet 500 bin TL. dolayında destek vermişti.

Projenin tanım tanıtımı da geçtiğimiz günlerde Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, AK Parti Aydın Milletvekili Tarım ve Köyişleri Komisyonu sözcüsü Mehmet Erdem, Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu ve pek çok yetkilinin katılımıyla Karacahayıt Mahallesinde yapılmıştı. Projenin tamamlanmasından sonra Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elamanları aşılama sahasında incelemelerde bulundular. Aşılanan delicelerin aşı tutma oranları ve gelişim evlerin gözlendi. Yabani delicelerin aşı tutma oranının bir hayli yüksek olduğu gözlenirken, gelişim evrelerinin de sıkıntısız olduğu belirtildi.

Söke Karacahayıt Mahalle Muhtarı Ahmet Ateş, projenin Karacahayıt ekonomisine önemli katkı sağlayacağını belirterek “Aşılanan yabani delicelerin yarıdan fazlasının Karacahayıt Mahallesinde olduğunu belirterek “Bu güne kadar hiçbir ekonomik katkısı olmayan yaban delicelerinin aşılanmasıyla mahallemizdeki zeytin üretimi artacak. Bu doğrudan halkın ekonomisine olumlu etkileyecek. Yapılan aşılarda çok fazla sıkıntı yok. Gelişimleri izleniyor. Ben projenin hayata geçmesinde katkılarından dolayı AK Parti Aydın Milletvekili Mehmet Erdem ve tüm emeği geçenlere bir kez daha teşekkür ediyorum ”dedi.

Avşar Mahalle Muhtarı Erdoğan Bakan’da yaptığı açıklamada “Yaban delicelerinin zeytin aşısı yapılması önemli. Çünkü biz yıllardır bu delicelerden ekonomik anlamda yararlanamıyoruz. Yapılan zeytin aşısı ile birlikte deliceler ekonomiye kazandırılıyor. Bölgede önemli ölçüde zeytin üretimi artacak. Söke İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik elamanları aşılama sahasında kontrollerini yapıyorlar. Ben aşıların tutma oranının bir hayli yüksek olacağını inanıyorum” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.