BELEDİYE MECLİSİ’NİN KARARI MERAKLA BEKLENİYOR


İsmail ERAVCI

2014 yılında Aydının Büyükşehir olmasıyla birlikte belde ve köyler mahalle statüsü kazandı. Özellikle beldelerde mahalle sayısı 3-4 olurken yeni uygulama ile birlikte beldeler tek mahalleye dönüştü. Mahalleye dönüşen beldelerden biri de Bağarası oldu.

2014 yılı öncesinde 3 Mahallesi bulunan Bağarası’nda mahalle sakinleri 2014 yılı öncesine dönmek için çalışma başlattı. Çalışmaların öncülüğünü ise Bağarasından olan CHP Söke Belediye Meclis üyesi Mehmet Taşçı, Yine Bağarası’ndan olan MHP Söke Belediye Meclis Üyesi Mestan Yeşil ile Bağarası Mahalle Muhtarı Ahmet Özdemir çekiyor. Bu 3’lü Bağarası’nın eskiye dönmesi için Kaymakamlığa dilekçe verdikleri ortaya çıktı. Kaymakamlık bu dilekçenin belediye meclisinde görüşülmesi için Belediye Meclisine gönderdi ve Cuma günü konu Söke Belediye Meclisinde gündeme geldi. Konu Söke Belediye Meclisi tarafından Bütçe ve Plan Komisyonuna gönderildi. Plan ve bütçe komisyonundan nasıl bir karar çıkacağı ve Belediye Meclisinin bu konuda nasıl karar vereceği ise merakla bekleniyor.

Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Bağarası Mahalle Muhtarı Ahmet Özdemir, Belediye Meclis Üyeleri Mestan Yeşil ve Mehmet Taşçı’nın Bağarası’nın 2014 yılı öncesinde olduğu gibi 3 mahalleye ayrılmasıyla ilgili başvurularını doğrulayıp “Belli bir gerekçe göstermediler. Sadece alanın çok geniş olduğunu belirterek daha iyi hizmet vermek amacıyla böyle bir yol izlediklerini belirttiler. Bunun üzerine bizde belediye meclisine durumu bildirdik. Belediye meclisinin alacağı karar doğrultusunda hareket edeceğiz. Bağarası gerçekten büyük bir mahalle. Nüfus bakımından büyük değilse bile yerleşim bakımından dağınık bir yapıya sahip. Bize gelen teklifi uygun gördük ve Belediye Başkanlığına bildirdik. Şimdi belediye meclisinden alınacak kararı bekliyoruz. Bir kez daha söylüyorum. Belli bir gerekçe göstermediler. Sadece daha rahat hizmet almak ve adres tespitlerinin daha kolay yapılması amacıyla böyle bir yol izlendi.”dedi.

Bağarası’nın tekrar eskiden olduğu gibi 3 mahalleye ayrılmasının kabul edilmesi durumunda nüfusları Bağarası’ndan fazla veya Bağarasına yakın olan Savuca, Yenidoğan ve Sazlı gibi tek mahalleye dönüşmüş beldelerin bu durumu nasıl karşılayacakları ise bilinmiyor. Türkiye genelinde bu şekilde binlerce beldeye bu kararın emsal olup olmayacağı ise başka bir soru.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.