VALİ ÇOCUK YAZARLAR İMZA ETKİNLİĞİNE KATILDI

İsmail ERAVCI

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, dün Söke Anadolu Lisesi bahçesinde yapılan Çocuk Yazarlar imza etkinliğine katıldı. Dün saat 15.30’da yapılan imza gününde konuşan Aydın Valisi Yavuz Selim Koşger, eğitimde gençlerin kafasını testle, midesini tostla doldurma dönemini geride bırakarak farkındalık yaratmak gerektiğini söyledi. Çocuk Yazarlar İmza günü etkinliği yanında 18 projeninde toplu sergisi yapıldı. Aydın Valisi standları dolaşarak öğrencilerle ilgilendi.

Söke Anadolu Lisesi bahçesinde düzenlenen imza gününe Aydın Valisi Yavuz Selim Köşker, Söke Kaymakamı Tahsin Kurtbeyoğlu, Söke Garnizon Komutanı Topcu Albay Emin Kurtoğlu, Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç, İl Milli Eğitim Müdürü Bilal Yılmaz Çandıroğlu, Söke İlçe Milli Eğitim Müdürü Şerafettin Yapıcı, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, İlçe Jandarma Komutanı Gökhan Kurkan ve davetliler ile çocuk yazarlar ve öğretmenler katıldılar.

Açılış konuşmasını yapan Sadullah Kuşada İlkokulu Müdürü Cemal Tarık Yaman , okuma yazma konusunda eğitimde sıkıntılar yaşandığı, test yönteminin bu sorunları daha da artırdığını dile getirdi. Çocuk yazarlar projesi ile çocukların yazma sıkıntılarının giderildiğini anlatan Cemal Tarık Yaman, koordinatörlüğünü Özbey İlkokulu Sınıf Öğretmeni Hasan Cüneyt Bozkurt’a ait proje dahilinde bu sene 46 okuldan 301 çocuk yazar okurlarıyla buluştuğunu belirterek “Geçtiğimiz yıl projeye sadece ilkokullar katıldı. Bu sene ise bu projeye ortaokullarda dahil edildi. Geçtiğimiz yıl 90 öğrenci projeye katılarak kitap yazarken, Bu sene projeye 2 binin üzerinde öğrenci katıldı. 301 öğrencinin hikayesi kitaplaştırıldı. Bu arada çocuk yazarlarla yazarlar buluşturuldu. Verimli bir çalışma oldu” dedi.

2 yıldır çocuk yazarlar imza günü organizasyonu yapıldığını söyleyen Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu “Bugün 301 çocuk yazar kitaplarını imzalıyor. Biz çok okuyan bir toplum değiliz. Okumadığımız için yazamıyoruz. Bu durum insanlar arasındaki ilişkilerde sıkıntılara neden oluyor. Bu arada okumadığımız için dilimizin bozulması sıkıntılara neden oluyor. Dilimizi doğru ve güzel kullanmanın yolu okumak ve yazmaktan geçiyor. Test yönteminin sıkıntıları var. Doğru ve güzel Türkçe için okumak gerekli. Yazmak için ise daha çok okumak gerekli. Burada sadece Çocuk Yazarlar İmza günü değil aynı zamanda bu yıl boyunca okullarda uygulanan 18 projenin de standı açıldı. Bu projelerde 548 öğretmen görev aldı. Bu sayede her türlü kötü alışkanlıklardan kurtarılması gerekiyor. Çocuklarımızın iyi bireyler olması için çalışıyoruz. Pro6jeyi 3 yıldır yürütüyoruz” dedi.

Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’de yaptığı konuşmada, Aydın’a gelddiği günden beri ailelerin eğitim öğretime gösterdikleri ilginin çok hoşuna gittiğini belirterek “Burada gördüğüm manzara imza günlerinin bir şölen havasında geçtiğidir. Burada imza günü bir şölen havasında kutlanıyor. Velilere bu kadar büyük ilgi gösterdikleri için teşekkür ediyorum. Eğitimde fark yaratmak ve farkındalık yaratmak için çalışıyorlar. Kafası test ile midesi tost ile doldurulan bir eğitime karşı çıkıp okuyarak ve yazarak farkındalık yaratıyoruz. İki yılda 391 kitap yazılmış. Biz bu yaşlarda 391 kitabı bir arada görememiştik. Aydın eğitimde önce uyandı. Bu fark yaratan projelerle daha iyi kullanmalıyız. Dilin doğru ve güzel kullanılması okumak ve yazmakla olur. İşte burada gerçekleştiriliyor. İnşallah bu çocukların arasında yazarlar, bilim adamları çıkar” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.