SÖKE MİMARLIK VE TASARIM FAKÜLTESİNİN ÖNÜMÜZDEKİ YIL AÇILMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ


İsmail Eravcı

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Cavit Bircan, önceki gün akşam Söke Ticaret Borsasının öğretmenevinde verdiği iftar yemeğine katıldı. Rektör Prof. Dr. Cavit Bircan yemekte, yaptığı konuşmada, Söke Mimarlık ve Tasarım fakültesinin açılması için 400 ile 500 öğrencisi olan bir bölümün Söke’ye kaydırılması konusunda imkanlarını zorladıklarını söyledi.

Söke Ticaret Borsasının verdiği iftara Kaymakam Tahsin Kurtbeyoğlu, Adnan Menderes Üniversitesi Rektorü Prof Dr. Cavit Bircan, İlçe Emniyet Müdürü Yalçın Şipal, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Gökhan Kurkan, Söke İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Neval Genç, Söke’deki üniversiteye bağlı diğer Meslek Yüksekokullarının akademik elamanları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları katıldılar.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cavit Bircan yemekte yaptığı konuşmada, Söke mimarlık ve Tasarım fakültesinin açılması için 300 ile 350 öğrencisi olan bir bölümünün Söke’ye kaydırılması için imkanları zorlayacaklarını belirterek “Aldığımızda öğrencileriyle birlikte direk transfer edebileceğimiz bir bölümü Söke’ye gitmeleri için zorluyoruz. Buna o bölümdekilerin kabul etmesi şart. Onların kabul etmesi gerekiyor. Her birinin geçmesi için dilekçe vermesi gerekiyor. Biz bu konuda yazın daha fazla gayret sarf edeceğiz ama hocalarımız tekrar görüşme talep ettiler. Bazı istekleri var. Onları yerine getirmeye çalışıyoruz.  O talepler karşılanırsa Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesi 3-4 yıl beklemeden 500 öğrenciye hemen kavuşacak. Bunu yapmaya çalışıyoruz, samimiyetimize inanın. Yalnız hocalar geldiğinde Binanın kalorifer eksikliği için kaymakamımız bire bir ilgilendi.

SÖKE’DE İNANILMAZ

BİR DAYANIŞMA VAR

Söke’nin diğer il ve ilçelerden farklı bir tarafı var. Söke’de inanılmaz bir dayanışma var. Bu benim dışardan gördüğüm. Bir şey yapılacaksa herkes inanılmaz bir katkı sağlıyor. Bizler merkezde bunu görmüyoruz. Merkezde böyle bir hava yok. Çok ihtiyacımız oluyor, çok güzel şeyler yapmak istiyoruz ama Söke’deki bu dayanışma Aydın’da yok.

Aydın’a değiştirecek yerler var. Bunlardan biri Sultanhisar. Sultanhisar Kaymakamı Sultanhisar çileğini Coğrafi işaret almak için bize geldi. Sultanhisarın çileğine biz markalaştırmak istiyoruz dedi. Hemen bir protokol yaptık. Oradaki MYO bir işe yarıyor. Oradaki çileğin tescili için hep beraber hareket ediyorlar. Yörenin kalkınması adına MYO’ları güzel çalışmalar yapıyor.

Üniversite toplumu değiştirmek için öncülük eder, üniversitenin işlevi budur. Bir sıkıntı varsa onu çözmeye ön ayak olur. Buna talibiz ve bunu yapmak istiyoruz.

SÖKE İŞLETME FAKÜLTESİ ÖNEMLİ

Söke İşletme Fakültesi Söke’nin geleceği. Geçen gün Nazilli’de tam 1560 öğrenciyi mezun etti. Nazilli’de 9000 öğrenci var. Söke İşletme Fakültesinin öğrenci sayısı da artacak. Sözel bölümlerde de öğrenci sayıları çok fazla oluyor. Ama Söke Mimarlık ve Tasarım Fakültesinde öğrenci sayısı bu kadar fazla olmayacak. Ama bir işletme fakültesinin geleceği bu konuda çok açık.Söke Sağlık Yüksekokulu ve Sağlık meslek yüksek okulu burada çok zor şartlarda çok güzel eğitimler verdiler.

Gözümüzden kaçırdığımız bir Söke MYO var. Oranında eksikleri var. Geçen gün Söke MYO Moda Tasarım Bölümünden  kız öğrencilerimiz geldi. Bizden dikiş makinesi talep ettiler. Üretmek istediklerini söylediler. 70 birimimiz var. Her yere yetişmeye çalışıyoruz ama sizlerden oraya yardım istiyoruz.

Söke Sağlık Meslek Yüksekokulu ve diğer okullar 5 projeyi Vali beye sunmuşlar ve vali bey tarafından çok beğenilmiş. O projeler desteklenecek. Söke İşletme Fakültesi binası fakülteye yetmiyor. Mimarlık fakültesindeki bazı odaları kullanmak için talebi var. Projeksiyon, bilgisayar gibi donatımların bazılarını biz yapacağız. Belediye Başkanı 2 güvenlik görevlisi, 4 temizlik görevlisi sözü verdi. 5 anfinin donamını yapacağız. Çünkü Söke İşletme Fakültesinin sayısı giderek artıyor. Uygun olmayan koşullarda çocukların eğitim almasına müsaade edemeyiz. Orayı yapacağız inşallah. Üniversitemiz güzel bir üniversite. ADÜ adına yakışır bir üniversite olacak. Yaptığımız çalışmalar ses getiriyor.

SÖKE VAKIF ÜNİVERSİTESİNİ HAKEDİYOR

Bu kadar güzel girişimcinin bir arada olduğu bir yer bence Vakıf Üniversitesini hak eder. Vakıf üniversitesi önemlidir. Vakıf üniversitesi iyi kurulur, iyi kurgulanırsa çok ciddi anlamda katma değer sağlar. İstanbul buna örnektir. İstanbul da 9 üniversite var. Bizden daha küçük üniversiteleri böldüler. Bize henüz teklif gelmedi.

Neler yaptığımızı görün. Teknokentimizi size davet ediyorum. Sizlere her konuda yardımcı olacağız.

Söke’de işletme fakültesini iyi bakın. Söke Mimarlık Fakültesini hiçbir yere götürme diye bir niyetimiz olmadı ve olmayacak” dedi.

Paylaş

İlgili haberler

Yorum yaz

Yenisöke Gazetesi © 2015 | Her hakkı saklıdır.
Bu sitede yer alan tüm metin, resim ve benzeri içeriğin hakları Şafak Ofset Mat. Gaz. LTD ŞTİ'ye aittir.
İçerik hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kullanılamaz.